Van'da gergin gün

YÖK Başkanı Teziç ve 74 rektör, Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Rektörü Aşkın'a destek için Van'daydı. Bir grup rektörleri protesto etti, tekbir getirip araçlarının camlarını yumrukladı. Teziç, "Meydan okumuyoruz, yetki kullanıyoruz" dedi.
Haber: BETÜL KOTAN / Arşivi

VAN - YÖK Başkanı Prof. Dr. Erdoğan Teziç başkanlığındaki YÖK heyeti ve 74 üniversitenin rektörü, sekiz gündür tutuklu olan Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Rektörü Prof. Dr. Yücel Aşkın'a destek vermek için geldikleri Van'da protestolarla karşılandı. Protestolara Van polisinin müdahale etmemesi dikkati çekti.
Teziç ve rektörlerin Van çıkarması, büyük bir gerginlik altında başladı. Konvoy oluşturan bir grup, Ferit Melen Havaalanı'na inen Teziç ve YÖK üyelerini "Başka işiniz yok mu", "Yolsuzluğa izin vermeyin" sloganlarıyla karşıladı. Konvoy, YÖK heyetini kentteki ilk durağı olan Van Valiliği'ne kadar takip etti. Vali Niyazi Tanılır'la görüşen Teziç, daha sonra Aşkın'ın makam otomobiliyle Jandarma Asayiş Kolordu Komutanlığı'na doğru hareket etti.
Trafiğin sıkıştığı sırada, Teziç ve YÖK başkanvekillerinin içinde bulunduğu otomobilin önünü Cumhuriyet Caddesi üzerinde kesen bir grup, tekbir getirip camları yumrukladı. "Allah düşmanları, sizin Allahınız yok mu" diye bağıranlar arasında bozkurt işareti yapanların da bulunduğu görüldü. Bu olayın ardından Jandarma Asayiş Kolordu Komutanlığı'nı ziyaret eden Teziç, daha sonra Aşkın'ın tutuklu bulunduğu Van M Tipi Kapalı Cezaevi'ne gitti.
Cezaevine gittiler
YÖK Başkanvekili Prof. Dr. Aybar Ertepınar, Üniversitlerarası Kurul Başkanı Prof. Dr. Emin Alıcı ve YYÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ayşe Yüksel ile birlikte Aşkın'la görüşen Teziç, 20 dakika süren ziyaretin ardından açıklama yapmadı. Teziç daha sonra YYÜ'ye giderek Rektörler Komitesi'ni topladı. Atatürk büstüne çelenk koyup, saygı duruşunda bulunan rektörler hep bir ağızdan İstiklal Marşı'nı söyledi. Aşkın'ın eşi Oya Aşkın, Rektörler Komitesi'nin desteğinin kendilerine büyük moral verdiğini söyledi.
Teziç, Rektörler Komitesi toplantısına verilen arada gazetecilere şu açıklamayı yaptı: "Üniversiler gerginliklerin giderildiği bir ortamda faaliyetlerini yürütmelidir. Bu konuda hükümete ve tüm kurumlara sorumluluk düşer. Arkadaşımızı, tutukevinde ziyaret etmek çok üzüntü veren bir tabloydu. Aşkın'ın bir an önce görevine dönmesi hepimizin arzusu. "
Teziç, Van'da kendisini ve rektörleri protesto eden grup için de "Demokratik bir ortamda tepkilerin olmasını normal görüyorum. Yargıya sahip çıkmaları da beni memnun ediyor" dedi.
Doğu vekâlet edecek
Cezaevi ziyareti sırasında Aşkın'ın, YÖK'ten yerine vekil atanması talebinde bulunduğu rektörlüğe yarından itibaren YYÜ Rektör Yardımcısı Prof. Ali Fuat Doğu'nun vekâlet edeceği öğrenildi.
Bu arada Van yolunda uçakta gazetecilerin sorularını yanıtlayan Teziç, Van ziyaretinin 'meydan okuma' gibi algılanmamasını isteyerek şunları söyledi: "Bir anayasal kurul, yetkilerini kullanma konusunda ısrarcı olabilmelidir. Biz bunu yapıyoruz. Rektör arkadaşlarımızın hepsi eğitimcidir. Eğitimciler meydan okumaz, çözüm üretir. Ancak çözüm üretmek için ortak muhataba ihtiyacımız var" Başbakanlık Müsteşarı Ömer Dinçer'in öğretim üyeliğinden atılmasıyla Van'daki olay arasında bağlantı olmadığını söyleyen Teziç, "Tamamen rastlantı. Dinçer için bir yıl önce soruşturma başlatılmıştı. Kasıma kalsaydı, zamanaşımına uğrayacaktı. O yüzden kararımızı verdik" diye konuştu.
YÖK'ün dünkü Van çıkarmasında, 21 rektör, vekili düzeyinde temsil edildi. İstanbul Ticaret Üniversitesi'nin rektörünü YÖK tanımadığı için ziyarete eski rektör Sait Sevgener katıldı.


    http://www.radikal.com.tr/7610187610180

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.