Van'da hak ihlali iddiası

Van'ın Gürpınar ilçesi Taşnacak mezrasında yaşayanların 'evini boşaltmak ya da koruculuk yapmaya' zorlandığı iddiası üzerine, Van Bölge Barosu İnsan Hakları Merkezi, İHD Van Şubesi, Göç-Der ve Mazlum-Der inceleme yaparak, rapor hazırladı.

VAN - Van'ın Gürpınar ilçesi Taşnacak mezrasında yaşayanların 'evini boşaltmak ya da koruculuk yapmaya' zorlandığı iddiası üzerine, Van Bölge Barosu İnsan Hakları Merkezi, İHD Van Şubesi, Göç-Der ve Mazlum-Der inceleme yaparak, rapor hazırladı. Rapor, Baro Başkanı Ayhan Çabuk tarafından basına açıklandı.
Köylülere köylerini boşaltmaları tehdidiyle koruculuk dayatıldığı kanaatine vardıklarını belirten Çabuk, "Bu dayatma sonucu köylüler, özellikle kadın ve çocuklar, piskolojik travma yaşıyor. Köyü boşaltma tehdidi mülkiyetin dokunulmazlığı hakkının ihlalidir" diye konuştu.
Heyet üyeleriyle görüşen Vali Niyazi Tanılır ise, köylülerin 7 Aralık'ta kendisiyle görüşüp, geçiçi köy korucusu olmak istediklerini açıkladı. Heyet, valiyle yaptıkları görüşmenin içeriğine de raporda yer verdi. Buna göre Tanılır, "Gerekli işlemlerin yapılması için Gürpınar Kaymakamı'na talimat verdim. Ancak daha sonra geçici köy korucusu kadrolarının dondurulduğunu ve tasfiye yönünde İçişleri Bakanlığı'nın genelgesi olduğunu fark ettim. Kaymakam'a ancak maaşsız olarak görevlendirme yapabileceğimizi bildirdim. Köylülerin iradesi dışında empoze yapılmaması için de talimat verdim" dedi.