Van'da ifade sırası dekanlarda

Yüzüncü Yıl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yücel Aşkın'ın ihalede usulsüzlük yaptığı gerekçesiyle tutuklandığı soruşturma kapsamında dün iki rektör yardımcısı ile iki dekanın savcılıkta ifadeleri alındı.

VAN - Yüzüncü Yıl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yücel Aşkın'ın ihalede usulsüzlük yaptığı gerekçesiyle tutuklandığı soruşturma kapsamında dün iki rektör yardımcısı ile iki dekanın savcılıkta ifadeleri alındı.
Aşkın, Tıp Fakültesi Hastanesi'ne 25 milyon dolarlık tıbbi cihaz alımı ihalesinde usulsüzlük yaptığı gerekçesiyle hakkında başlatılan çıkar amaçlı suç örgütü oluşturmak, tehdit ve baskı ile ihaleye fesat karıştırmak suçlamasıyla 14 Ekim'de tutuklanıp cezaevine kondu. Soruşturma kapsamında başsavcılık, dün rektör yardımcıları Prof. Dr. Ayşe Yüksel, Prof. Dr. Hasan Ceylan, Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Fırat Cengiz ve Hakkâri Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Recai Karahan'ı adliyeye çağırdı.
Sabah saat 10.00'da adliyeye gelen iki rektör yardımcısı ile iki dekan, savcı Ferhan Sarıkaya'ya 2.5 saat ifade verdi. İfade verdikten sonra adliyenin arka kapısından çıkan dekan Cengiz, "Herhangi bir tutuklama yok. Normal prosedür gereği savcılığa sürekli gelip gidiyoruz. Şu anda soruşturma sürüyor. Açıklanacak bir şey yok" dedi. Rektör yardımcıları Yüksel ile Ceylan ise açıklama yapmadı. Yetkililer, rektör yardımcıları ve dekanların soruşturma kapsamında ifadelerine başvurulduğunu söyledi.
Konyar'dan çıplak protesto
Bu arada Bergama Çevre Hareketi Sözcüsü Oktay Konyar, rektör Prof. Dr. Aşkın'ın tutuklanmasını, Van adliye binası önünde yarı çıplak soyunarak protesto etti.


    http://www.radikal.com.tr/7618357618350

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.