Van'da iki kamp daha karanlıkta

Van'da iki kamp daha karanlıkta
Van'da iki kamp daha karanlıkta
Van'da açlık grevi yapılan konteyner kent dışında iki kentte 80 ailenin elektriksiz yaşadığı raporlandı. Van Barosu ve Tabip Odası, üç kampta da kalıcı çözüm bulunana kadar elektriklerin acilen bağlanması için çağrı yaptı.
Haber: ELİF İNCE - elif.ince@radikal.com.tr / Arşivi

Van’da 46 gündür devam eden açlık greviyle gündeme oturan ‘Anadolu Konteynir Kenti’ dışında iki konteynir kentte elektriklerin yaklaşık iki aydır kesik olduğu, hatta koşulların Anadolu Konteyner Kenti’nden de sağlıksız olduğu belirlendi.

Gündem Çocuk Derneği’nin raporuna göre Van merkezde 80’in üzerinde depremzede ailenin yaşadığı Tahirpaşa ve Kayaçelebi konteynir kentlerinde zehirlenme ve yangın riskine rağmen sobalar konteynirlere alınıyor, yemekler eski ayakkabılar yakılarak pişiyor, kirli su birikintileri ve çöpler arasında oynayan çocuklarda gribal enfeksiyonlar başladı. Çocuklar yumurta ve makarnadan başka yemek yiyemiyor, aralarında servis parası veremediği için okula üç saat yürüyenler var. 110 depremzede ailenin yaşadığı ‘Anadolu Konteynir Kenti’nde de elektrikler 53 gündür kesik. Gündem Çocuk Derneği, üç ayrı kentte yaşayan 200 ailenin acilen elektriklerin bağlanarak sağlık taraması ve tedavilerinin yapılması gerektiğini; STK’larla bir komisyon oluşturularak ailelerin durumunun tespit edilebileceği ve kalıcı bir çözüm bulunabileceğini belirtti.

Van Barosu İnsan Hakları Komisyonu’ndan Avukat M. Zeki Kutluk, baronun depremzedelerin koşullarına dair bir rapor hazırladığını belirterek “Depremzedelerin en acil ihtiyacı elektrik. Barınma hakkı anayasada güvence altına alınmıştır. Bu konuda depremzedeler Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne kadar gidebilir” dedi. Van Tabip Odası Başkanı Çetin Kotan da kış mevsiminde elektriğin kesilmesinin özellikle de bebekler ve kadınlarda ağır seyredebilecek bulaşıcı hastalıklara davetiye çıkarttığını söyledi. Valilik ile temas içinde olduklarını aktaran Kotan, “20 metrekarelik konteynirde soba zehirlenmesi yaşanması da olasıdır. Kışın elektrik verilmemesi kabul edilemez” diye konuştu.

‘Çözüm değil’
46 gündür Anadolu Konteyner Kenti’nde açlık grevini sürdüren depremzedeler ise valiliğin “Sigortalı iş bulana kadar kira yardımı” teklifinin çözüm olmadığını belirtti. 110 ailenin yaşamaya devam ettiği Anadolu Konteynir Kenti’nden depremzede Ali Ahi, “Geçici kira yardımı, buradaki birçok ailenin birkaç aya kalmadan yine sokakta kalacağı anlamına geliyor. Van’da eskiden 50 liraya ev bulunurdu, depremden sonra kiralar 300-400 liraya çıktı. Ayrıca valilik sigortası olana hiç bir şey vermiyor. Depremde her şeyini kaybetmiş, asgari maaşla 4-5 çocuk bakan aile iki yılda başını nasıl diksin?” diye konuştu.

'Ya mumdan yanacağız ya soğuktan donacağız'
Gündem Çocuk Derneği’nin raporuna göre, Tahirpaşa Konteynir Kenti’nde yaşayan sekiz çocuk annesi bir kadın, “Ayakkabıları taş ocakta yakarak yemek yaptım. Dumandan zehirlenip ambülansla hastaneye götürüldüm. Unu bile borç alıp ekmeği pişiriyoruz. TOKİ parasını nasıl ödeyelim?” diyor.
* Kaya Çelebi’den Azize Tunçadam (31): “Üç çocuğum menemen yemekten bıktı. Kuru fasulye, mercimek bile pişiremiyoruz. Fakir yine fakir kaldı, zengin ev aldı.”
* Kaya Çelebi’den dört çocuk annesi Asuman Çalış: “Mum ateşi lavabo aynasını ve banyo perdesini yaktı. Erken farketmezsek biz de yanacaktık. Battaniye yetmeyince semaveri dışarda yakıp içeri getiriyoruz. Ya mumdan yanacağız ya soğuktan donacağız. Burası tatil köyü değil. Devletin bizim için prefabrik yapacak gücü de mi yok?”