Van'da ikinci soruşturma

İçişleri, eski milletvekili Bayram'ın, uyuşturucudan yakalanan oğlunu baskınla kaçırması skandalını tekrar soruşturuyor.

ANKARA/VAN - İçişleri Bakanlığı, Van'daki gözaltı skandalıyla ilgili yeni soruşturma başlattı. Eski Van Milletvekili Mustafa Bayram'ın uyuşturucu kaçakçılığı suçundan gözaltına alınan oğlu Hamit Bayram'ı kaçırmasıyla ilgili bu kez mülkiye müffettişleri soruşturma yapacak.
İçişleri Bakanlığı dün, Van'daki gözaltı skandalıyla ilgili yeni bir soruşturma başlatıldığını duyurdu. Bakanlık'tan yapılan yazılı açıklamada şöyle denildi:
İki mülkiye müfettişi
"İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu, Malatya Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince bir istihbaratın değerlendirilmesi sonucu, 7 Temmuz 2004 tarihinde Malatya'da düzenlenen operasyonda üzerlerinde uyuşturucu maddeyle yakalanan ve Van'a götürülen iki kişinin, Van Bölge Trafik İstasyonu Kademesi'nden silahlı bir grup tarafından kaçırılması olayı ve bu olayla ilgili olarak bugüne kadar basında ve kamuoyunda yer alan iddiaların bütün boyutlarıyla araştırılması için mülkiye müfettişleri görevlendirmiştir."
Emniyet araştırmıştı
Aksu, skandalın ardından Emniyet Genel Müdürlüğü'ne talimat vererek olayla ilgili soruşturma açılmasını istemişti. Emniyet Genel Müdürlüğü de, iki polis başmüfettişini görevlendirmişti.
Polis başmüfettişleri Osman Olgun ve Ümit Aksoy, raporlarını geçen hafta tamamlayarak Emniyet Genel Müdürlüğü'ne sunmuştu. İki polis müfettişi, skandaldan Hamit Bayram'ı gözaltına alıp Van'a götüren ve burada basılan Malatya ekibini sorumlu tutmuştu. Müfettişler, aralarında Malatya Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürü Fatih Tuncay Akbaş, bir başkomiser, bir komiser yardımcısı ve bir polis memuruna 24 ay kıdem durdurma, aynı ekipte bulunan başka bir polis memuruna ise kınama cezası verilmesini önermişti.
Emniyet Genel Müdürlüğü, 'görevi ihmalle' suçlanan üçü rütbeli beş polis hakkında Van Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunmuştu.
Görevden uzaklaştırıldı
Bu arada, tutuklanarak cezaevine konulan eski milletvekili Mustafa Bayram'ın oğlu Edremit Belediye Başkanı Hecer Bayram, belediye başkanlığı görevinden uzaklaştırıldı. Van Valiliği, konuyla ilgili açıklamasında, 'çıkar amaçlı suç örgütü kurmak, yönetmek ve silahlı isyan çıkarmak' gerekçesiyle Van 3. Ağır Ceza Mahkemesi'nce tutuklanan Hecer Bayram'ın görevinden uzaklaştırılması için İçişleri Bakanlığı'na teklif sunulduğunu belirtti. Açıklamada, Hecer Bayram'ın, İçişleri Bakanlığı'nın onayıyla Edremit belediye başkanlığı görevinden uzaklaştırıldığı ve Belediye Meclisi'nin, başkan vekilini seçmek üzere 16 Ağustos Pazartesi tarihinde toplanacağı belirtildi. (Radikal, aa)