Van'da kaçakçıların inanılmaz at-katır filosu

Van'da kaçakçıların inanılmaz at-katır filosu
Van'da kaçakçıların inanılmaz at-katır filosu
Van'da özellikle sınır köylerinde yaşayanlar, akaryakıt başta olmak üzere çeşitli ürünlerin kaçakçılığını yaparak geçimlerini sağlıyor. Van'ın İran sınırındaki köylerinde kaçakçılar, binlerce at ve katır kullanarak yurda tonlarca kaçak mazot ve benzin sokuyorKırsalda jandarma, kent merkezinde ise emniyet güçleri kaçakçılarla etkili bir mücadele vermeye çalışıyor. Jandarmanın sadece 2008 yılı içerisinde 1 milyon tonun üzerinde kaçak akaryakıt ele geçirdiği belirtildi.
Türkiye’nin İran’a sınırı olan Van’da, her türlü kaçakçılıkla karşılaşmak mümkün. Batı illerine sevk edilen uyuşturucuya ve Avrupa ülkelerine gitmek isteyenlere de geçiş güzergahı olan Van, yine İran’dan getirilen ve iç piyasada satılan kaçak sigara, şeker ve çayın da merkezi olma özelliği taşıyor. Ancak, bu kaçakçılık türleri arasında getirilen miktar bakımından en önemli yeri kaçak akaryakıt oluşturuyor. Sınır köylerinden her yıl milyonlarca ton akaryakıt kaçak yollarla İran’dan yurda sokuluyor. İran’da ucuz alınan akaryakıt, at ve katırların sırtında sınır köylerine, buradan da araçların depolarında veya 20 litrelik bidonların içerisinde Van kent merkezine veya Van’a yakın olan Hakkari, Bitlis, Ağrı illerine götürülerek satılıyor.

AT VE KATIR SÜRÜLERİ
İran’dan getirilen akaryakıtın taşınması için de at ve katırlar kullanılıyor. Sınır köylerinde her kaçakçının 5- 10 katır ve atı bulunuyor. Bu hayvanlar toplamda binlerce rakamlarla ifade edilebilecek sürüler oluşturuyor. Oluşturulan bu at ve katır sürüleriyle de sınırdan tonlarca akaryakıt yurda sokuluyor. Kaçak akaryakıtın taşınmasında en önemli görevi üstlenen at ve katırlara, gereken özen de gösterilmiyor. Sürülerin geçtiği güzergahta onlarca at ve katır leşi görmek mümkün.

JANDARMA BİN 644 OPERASYON GERÇEKLEŞTİRDİ
Van genelinde Jandarma ekipleri 2008 yılı içerisinde kaçakçılara yönelik bin 644 operasyon gerçekleştirdi. Bu operasyonlarda bin 932 kişi gözaltına alınırken, bunlardan 243’ü tutuklanarak cezaevine konuldu. Operasyonlar sonucunda 61 bin ton kaçak benzin, 946 bin ton motorin, bir ton 335 kilo 837 gram eroin, bir ton 835 kilo 202 gram esrar, 4 milyon 758 bin 114 paket kaçak sigara, 440 kilo çay, 701 kilo şeker ele geçirildi. Ayrıca yasa dışı yolardan geçerek yurda giren 5 bin 490 kaçak da yakalandı.

ARZ- TALEP DENGESİ
Van Emniyet Müdürü M. Salih Kesmez, ilde kaçakçılıkla ilgili yaptıkları çalışmaları değerlendirdi. Van’da kaçakçılığın her türlüsüne rastlanmanın mümkün olduğunu belirten Kesmez şunları söyledi:
“Başta uyuşturucu kaçakçılığı yapılmakta. Uyuşturucu Van üzerinden Türkiye’ye giriyor. İstanbul ve Edirne üzerinden de Avrupa ülkelerine götürülüyor. Ayrıca bunun dışında akaryakıt kaçakçılığı var. İlimize komşu olan İran’da akaryakıt fiyatlarının çok düşük, bizde ise yüksek olması, arz talep dengesini sağlama nedeniyle oralardan ülkemize kaçak şekilde hem mazot hem benzin girebilmektedir.”

‘TERÖR ÖRGÜTLERİ DE NEMALANIYOR’
Emniyet Müdürü Kesmez, insan kaçakçılığı ve kaçak sigaranın da yoğun olarak Van üzerinden yapıldığına dikkat çekerek şöyle konuştu:
“Irak’ta ucuz ve kalitesiz bir şekilde üretilen sigaralar, ülkemize kaçak yollarla geliyor. Fiyatları ucuz olduğu için talep edilmekte bunun da kaçakçılığı yapılmaktadır. Ayrıca insan kaçakçılığı en ağır en kabul edilmez olanıdır. Genellikle Afganistan, Pakistan vatandaşlarının karıştığı ve her ülkenin vatandaşlarının da bir miktar bulaştığı, Avrupa’ya Amerika’ya gitme hayalleri bulunmakta. Bu da maalesef ülkemiz üzerinden yapılmaktadır. O güzergah da Van üzerinden olduğu için bununla da mücadele etmekteyiz. Tabi bu da çok yönlü çalışmamızı gerektiriyor. Van’da da bizim kaçakçılık ile mücadelemiz Türkiye’de sayılıdır. İstanbul’la boy ölçüşüyoruz diyebilirim. Burada başlayan serüven İstanbul’da sona ermektedir. Bizim her yılki mücadelemiz bir önceki yılı geçmiştir. Burada kaçakçılığı pek masumane olarak düşünmemek lazım. Bu bölgelerde özellikle sınır yerlerde terör gruplarının olduğunu ve terör gruplarının da buradan nemalandığını düşünürsek, biraz da kaçakçılığın boyutunun değişik olduğunu görürüz. Bizi en çok uğraştıran uyuşturucudur. Çünkü uyuşturucunun birebir örgüte haraç olarak verilen yüzdesi vardır. Zaman zaman bize sorarlar ‘Örgüt yapıyor mu?’ diye. Örgüt çok nadir yapar. Çünkü örgüt bizzat kendisi bu kadar uğraşacağına, sınırlardan gelenden geçenden haraç alma yoluna gidiyor.“(dha)