Van'da karakola saldırı: 14 asker yaralı

Van'da karakola saldırı: 14 asker yaralı
Van'da karakola saldırı: 14 asker yaralı
Van'ın Başkale ilçesinde, Eşmepınar Jandarma Karakolu yakınında bomba yüklü aracın infilak ettirilmesi sonucu 14 asker yaralandı. Çıkan çatışmada 3 PKK'lı öldürüldü.

RADİKAL-  Van 'ın Başkale İlçesi Eşmepınar Jandarma Karakolu'na dün akşam bomba yüklü araç, roketatar ve otomatik silahlarla saldırı düzenlendi. Saldırıda 14 asker ise yaralandı, çatışmada 3 PKK 'lı da öldürüldü. Van Valiliği, Başkale'ye yaklaşık 50 kilometre uzaklıkta bulunan İran sınırındaki Eşmepınar Mahallesi yakınında bulunan Eşmepınar Jandarma Karakoluna bir grup PKK'lı tarafından dün saat 18.35'de yapılan saldırı ile ilgili yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, saldırının bomba yüklü araç, roketatar ve uzun namlulu silahlarla yapıldığı belirtilerek şöyle denildi: "İlimiz Başkale İlçe Jandarma Komutanlığı’na bağlı Eşmepınar Jandarma Karakol Komutanlığı’na 06 Ekim 2015 günü saat 18.35 sıralarında bölücü terör örgütü mensuplarınca, bomba yüklü araç patlatılarak, roketatar ve uzun namlulu silahlarla saldırı düzenlenmiştir. Saldırıya görevli askerlerimizce anında ateşle karşılık verilmiş, çatışma sonucunda 14 personel hayati tehlike arz etmeyecek şekilde yaralanmıştır. Karakola ulaşan 112 ekiplerince yapılan ilk müdahaleyi müteakip yaralı askerler, helikopterle Van YYÜ Dursun Odabaş Tıp Merkezi’ne ve Van Asker Hastanesi’ne sevk edilerek tedavi altına alınmıştır. Çıkan çatışmada 1 terörist silahı ve telsiziyle birlikte ölü olarak ele geçirilmiştir. Olayla ilgili tahkikat yürütülmektedir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur."

GENELKURMAY: 3 TERÖRİST ÖLDÜRÜLDÜ
Genelkurmay Başkanlığı ise, dün akşam saatlerinde Van'ın Başkale Eşmepınar Jandarma Karakolu'na bir grup PKK'lı tarafından, bomba yüklü araç ve uzun namlulu silahlarla saldırı düzenlendiğini, bombalı aracın patlatılması ve çıkan çatışma sonucunda 14 askerin hayati tehlikeleri olmayacak şekilde yaralandığını bildirdi. Çıkan çatışmada, üç PKK'lının etkisiz hale getirildiği kaydedildi.

VAN/DHA