Van'da karakola veda

Van'da karakola veda
Van'da karakola veda
Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerindeki illerde sınıra inşa edilen karakollar, çözüm süreciyle birlikte kapatılmaya başlandı. Van'ın Gevaş ilçesinin Koçak köyünde bunun Koçak Jandarma Karakolu da süreçle birlikte kapatıyor

VAN - Gevaş ilçesine 20 kilometre uzaklıktaki Koçak Jandarma Karakolu, 1997 yılında artan asayiş olayları nedeniyle yaptırılmış, bölgede asayiş olaylarının tamamen bitme noktasına gelmesinden dolayı daha kapatılması kararlaştırıldı. Karakolun kapanmasına köylüler üzülürken, verilen veda yemeği sonrası köylü ve askerler birbirlerine sarılarak ayrıldı. Köylülerin organizesiyle Koçak Jandarma Karakolu’nda görevli askerlere veda yemeği verildi.

Verilen yemeğin ardından Van Vali Yardımcısı Mehmet Yüzer, devletin ihtiyaç olan yere karakol yaptığını, ihtiyaç olmayan bölgelerde de karakolları kapattığını söyledi.  Koçak köyü ve çevresinde olayların kayda değer olmayacak ölçüde azaldığına dikkat çeken Yüzer, "Vedalaşma için Koçak’a geldik. Bu köyümüzün karakolunu kapatıyoruz. 2001 yılından bu yana bölgede 16 karakol kapattık. Bu köyümüzde de hiç bir sorun yaşanmıyordu. Buradaki tablo askerler ve köylülerin bir aile gibi olduğunu gösteriyor. Bu karakolun kapatılma kararı uzun bir çalışmanın ardından alınmıştır. Ancak çözüm süreci de mutlaka etkili olmuştur. Bundan sonra askerlerimiz Gevaş ilçesinin başka bölgelerinde vatani hizmetlerine devam edecek. Karakolumuzun binasını da kamunun başka birimlerinin hizmetine ya da köy muhtarlarımıza vereceğiz. Buradaki askerlerimizde Gevaş ilçesi sınırlarındaki yerlerde vatani görevlerine devam edecektir” dedi.


HÜZÜNLÜ VEDA

Kurutlu Köyü Muhtarı Hüseyin Taş ise herhangi bir olayın olmaması nedeniyle karakollarının kapatıldığını ifade ederek, “Tabii ki buna seviniyoruz, ama bizim tek üzüntümüz bu askerlerimizden ayrılıyor olmamız. Çünkü bizler birer aile olduk, bunlar bizim çocuklarımız. Bizim evlatlarımız, nasıl buradan başka illere vatani görevlerini yapmak için gidiyorlarsa, buraya gelenlerde aynı öyle ve bizlerin birer evladı gibidir. Bizler onlara yardımcı olmak için elimizden geleni yaptık, yapıyoruz. Gidecek olmalarından dolayı üzüntülüyüz” diye konuştu.

Yapılan konuşmaların ardından askerler ve köylüler birbirine sarılarak ayrıldı. Köyün çocukları ise asker ağabeyleriyle uzun uzun sohbet ederek, onlardan ayrılmak istemediler. Vedalaşmanın ardından, askerlerin ilerleyen günlerde karakolu boşaltacağı belirtildi.


  ETİKETLER:

  Van

  ,

  çözüm süreci

  ,

  Asker

  ,

  Sohbet

  ,

  Aile

  ,

  Köy

  ,

  jandarma

  http://www.radikal.com.tr/114053911405396

  YORUMLAR
  (6 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Hükümet tarafindan güzel bir sov ADIM!!! - eL_Kurdo

  yaho oradaki karakol zaten ya 30-50 asker vardi ya yoktu o civardaki köylüler zaten hep silahli (Korucu ) yani simdi Devlet sözde orda bir karakol vardi iki mevzili 3 kumes Kadar ev sözde karakol kapandi diye kürt halkinin istediklerini mi verdiler??? eger Hükümet bu baris sürecinde gercekten cidiyse daha büyük adimlar atmasi gerekiyor ornegin ilk adim insa edilen 29 karakolun durdurlmasi koruculardan silah alinmasi vs...!!!

  Van'da karakola veda hk. - fgemak

  karakolların kapanması demek devletin artık bu bölgelerden çekilmesi demektir.devlet çekildiğine göre artık sağlıkta eğitimde maliyede,adliyede,kısaca devletin verdiği her hizmet alanından çekilmesi daha mantıklı olur,iktidar eğer bu bölgeleri Türkiye haritasından çıkarıyorsa bu duruma göre yeni bir sınır çizmesi Türk halkının yaşayacağı alanı keskin çizgilerle belirlemesi gerekir.terör örgütünün ve BOP projesinin müellifi ABD nin istediği de zaten buydu.AKP nin bu işi başarıyla tamamlayacağı görülüyor.Bu bir toprak kaybıdır.Türk ulusunun AKP nin bu ihanet projesine duyarsız kalmayacağını düşünüyoruz.

  Reklam - capoeirista

  Videoyu izlerken sol altta reklam diye bir buton çıkıyor. Tam da haberi özetleyen bir raslantı :D

  Bu Yeni Değil.. - evet_isyan06

  Hükümet iki yıldır orada karakolları azaltıyor yaklaşık 130 karakol kapatıldı şimdiye kadar. Buna rağmen yenilenen karakollar için birlerinin karakol basmaya kalkması amacın çözüm falan değil tam tersine çözümü sabote etmek olduğunu ortaya koyuyor.. 130 karakol kapatılmış, eski karakol yenileniyor diye molotofla saldırmak başka neyle izah edilir? Hükümeti sorgulayanlar neden PKKyı sorgulayamıyor? Bir gece kafanıza sıkılmasından mı korkuyorsunuz? Hükümet işin kolayına kaçar verir gazı, yüklenir kürtlere alır MHPnin oylarını da dayanaır %60a ondan daha kimse iktidarı alamaz ondan.. Ama hükümet risk alıyor benim gibileri kızdırmak pahasına çözümün yolunu arıyor ama birileri hükümet samimi değil.. Siz karakollar kapatılırken karakolar arttırılıyor diye yalan söyleyenlerin niyetini bir sorgulayın..

  ŞİMDİ BU NERDEN ÇIKTI - pispor

  hem de sınır karakolu kapanıyor yoksa bu Lice deki karakol protestosunda çıkan olaylarda öldürülen gencin unutulması için mi yoksa bırakın köydeki karakolları dağ tepelerde karakol var Bingöl de mademki devlet çözüm süresince bu karakolları kapatıyor gelin ilk önce bu karakollardan başlayın çünkü bu karakolların çoğu 1994 ten sonra inşa edildi ya alaylar dağ tepe başındaki alaylarda hepsi kürt sorunu için ve 1990 larda kuruldu

  simdi reklamlar - keryil

  su anda google'da "van'da karakol'a veda" diye aradiginizda, butun gazetelerde noktasi virgulune ayni metnin ve fotograflarin (kaynak belirtilmeden) "haber" diye koyuldugunu gorebilirsiniz. "bakin, gerek olmayan karakollari kapatiyoruz, lice'dekine gerek var yani, oradaki insanlari otomatik silahla tarayip birakirken bir sebebimiz vardi yani" mesaji vermek icin devlet yine enjekte etmis haberi belli ki. eskiden en azindan anadolu ajansi filan deniyordu, anliyorduk. simdi haberin yazari da yok kaynagi da yok. videoda yalandan bir dha yazmislar, ama bu da her yerde metnin ayni olmasini ve gazetecinin adinin haberde yer almamasini aciklamiyor. netice itibariyle haberin kendisinde itiraz edilecek bir sey yok, asayis berkemal, koyluler mutlu, asker mutlu. ama ben bizi manipule etmeye calisan basinla mutlu degilim.