Van'da kıdemli ceza

Müfettişler önerdi
Van'da eski milletvekili Mustafa Bayram'ın, oğlunu polisin elinden kaçırması konusunda Emniyet, başmüfettişlerin teklif ettiği yaptırımları onayladı. Üçü rütbeli dört polise 24 ay kıdem durdurma cezası kesildi.
Baba-oğul firari
Bir rütbeli polis de dört ay kıdem durdurma alırken, biri rütbeli iki polise kınama verildi. İçişleri Bakanı'nın, teamüllere uyarak cezaları bir kademe azaltması bekleniyor. Mustafa Bayram ve oğlu ise hâlâ firarda.
Haber: SONER ARIKANOĞLU / Arşivi

ANKARA - Eski Van Milletvekili Mustafa Bayram'ın uyuşturucu kaçakçılığından gözaltına alınan oğlu Hamit Bayram'ın polisin elinden kaçırılmasıyla sonuçlanan baskından sorumlu tutulan beşi rütbeli, toplam yedi polisin cezası kesildi. Emniyet Genel Müdürlüğü Yüksek Disiplin Kurulu, olayı soruşturan polis başmüfettişlerinin hazırladığı raporda yedi polis için istenen cezaları onayladı.
Kime, hangi ceza?
Buna göre, baskında ihmali görülen Malatya Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürü Fatih Tuncay Akbaş, başkomiser Mesut Bilgeç, komiser yardımcısı Levent Okyay ve polis memuru Zülküf Sekizli'ye 24 ay kıdem durdurma, Kürtçe bildiği için ekibe alınan Nurgül Öztürk'e ise kınama cezası verildi.
Ayrıca, operasyonu Van Emniyet Müdürü Tacettin Kurt'a bildirmediği ortaya çıkan Van Emniyet Müdür Yardımcısı Cemil Zafer dört ay kıdem durdurma, 'koordinasyon eksikliğiyle' suçlanan Van Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürü Tayfun Albayrak da kınama cezası aldı.
Kararlar onay için İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu'ya gönderildi. Aksu'nun cezaları azaltma yetkisi var. Aksu, skandalın soruşturulması için geçen hafta da iki mülkiye müfettişi görevlendirmişti.
İşte yaşananlar
Rapor skandalın 2 saat 13 dakikalık bir süreçte geliştiğini gösterdi. Rapora göre, Malatya'da başlayan ve Van'da skandala dönüşen narkotik operasyonu şöyle gelişti:
Hamit Bayram, Malatya polisinin kullandığı bir elemana eroin satmak için 7 Temmuz'da Malatya'ya geldi. Narkotik polis, Malatya'ya girişinde durdurduğu Bayram'ın otomobilini aradı. Bayram'ın üzerinden, 10 gram eroin ve az miktarda afyon sakızı çıktı.
Hamit Bayram, polislere, 30 kiloluk asıl malın Yüksekova'nın bir köyündeki Nadir isimli adamında olduğunu söyledi. Malatya polisi, bu ifade üzerine savcının onayını alarak Van'a doğru yola çıktı.
Malatya Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Müdürü Akbaş, Van Kaçakcılık ve Organize Suçlarla Mücadele Müdürü Albayrak'ı arayarak, operosyon için Van'a geleceklerini söyledi. Malatya ekibi, yanında Hamit Bayram ve Hüsnü Özbuz olduğu halde, saat 16.00'da Van'a ulaştı. Akbaş, Albayrak'ı yeniden aradı ve geldiklerini belirtti. Albayrak, Bayram'ın Emniyet'te tanınabileceği gerekçesiyle Malatya ekibini Bölge Trafik İstasyonu'nun arkasındaki kademeye yönlendirdi.
Telefon trafiği başlıyor
Bu arada, Malatya ekibi cep telefonunu Hamit Bayram'a vererek adamını aramasını ve eroini getirmesini söylemesini istedi. Bayram, Nadir isimli adamını arayarak, "Adamlar yanımda, acele malı getir" dedi. Ancak Nadir, kuşkulanıp durumu Bayram'ın akrabalarına aktardı ve Bayram'la akrabaları
arasında telefon trafiği başladı.
Bayram'ı arayan bir akrabası, "Dün akşamdan beri neredeydin? Gel bir konuşalım" dedi. Bayram, "Adamlar yanımda, acele malı bekliyorum" karşılığını verdi. Telefonun diğer ucundaki kişi, bu kez "Yoksa gelemiyor musun" diye sordu. Bayram, bu soruya, "Hı, hı. Malı getiriyorsunuz değil mi?
Acele bekliyorum" yanıtını verdi.
Hamit Bayram'ın ağabeyi Hecer Bayram, Van Emniyet Müdürü Tacettin Kurt'u arayarak kardeşinin kayıp olduğunu, gözaltına alınıp alınmadığını sordu. Kurt da aynı soruyu haber merkezine sordu. Operasyondan habersiz olan haber merkezi, "Gözaltında değil" karşılığını verdi. Hecer Bayram bu kez, kardeşinin bir çete tarafından kaçırıldığından kuşkulandıklarını belirterek Kurt'tan yardım istedi. Hamit Bayram'ın kullandığı otomobilin plakası ve eşkâli Kurt'un talimatıyla telsizden anons edildi ve ekiplerin bu otomobilde duyarlı olması istendi.
Adresi tarif etti
Hamit Bayram'ın otomobilini Van sokaklarında bulamayan aşiret üyeleri, Bayram'ı tekrar arayarak, "Van'ın içinde misiniz?" diye sordu. Bayram olumsuz yanıt verince, "Dışında mısınız?" diye soruldu. Bayram bu kez "Evet" dedi. Telefonun diğer ucundaki kişi, bu kez Van'ın çıkış yollarını saymaya başladı. Bayram, "Erciş tarafında mısınız?" sorusunu "Hı, hı" diye yanıtladı. Ardından, "Bölgenin orada mısınız?" sorusu geldi. Bayram bu soruya da olumlu yanıt verince aşiret Erciş yoluna çıktı.
'Yanımdakiler polis'
Aşiret üyeleri Bayram'ın otomobiline Erciş yolunda da rastlayamadı. Bölge Trafik İstasyonu yakınlarını tarayan aşiret üyeleri, Bayram'ı bir kez daha aradı ve "Bölgenin önündeyiz ama seni göremiyoruz. Yoksa içeride misiniz?" diye sordu. Bu arada, eroin krizine girmiş numarası yapan ve otomobilin arka koltuğuna uzanan Bayram adamlarıyla rahatça konuştu ve "Evet içerideyiz" dedi. Hemen ardından da "Yanındakiler polis mi?" sorusu geldi. Bayram, "Evet polis" diye yanıt verdi. Dinleme kayıtlarına göre bu son görüşme saat 18.08'de gerçekleşti.
Bayram, Kurt'u aradı
Bunun üzerine aşiret üyeleri Hecer Bayram'ı aradı. Hecer Bayram da Kurt'u arayarak, "Kardeşimin yanındakiler polismiş" dedi. Kurt bu kez Van İstihbarat Şube Müdürü'nü aradı. Malatya ve Van' ın organize suçlarla mücadele müdürleri, ayrıntıları planlamak ve yardım istemek için istihbarat müdürünün yanına gelmişti. Hamit Bayram'ın gözaltında olduğunu Kurt'a istihbarat müdürü söyledi.
Baskın saat 18.13'te
Ancak aşiret harekete geçmişti. Dört ciple kademeyi basan aşiret üyeleri, polisleri darp edip Hamit Bayram ve Hüsnü Özbuz'u kaçırdı. Rapora göre, baskında aşiret üyeleri ve polis silah kullanmadı. Üç polis yumruklarla yaralandı.
Malatya ekibi baskından sonra Bölge Trafik İstasyonu'nun telsizini kullanarak Van Emniyeti'ne olayı bildirdi. Van Emniyeti, siyah ciplerin durdurulması için ekipleri uyardı. Ciplerden biri, Van girişinde yakalandı. Cipten, Mustafa Bayram çıktı ve "Ben de zaten Emniyet'e gidiyordum" dedi.
Fidye masalı ve pazarlık
Bu dakikalarda Hamit Bayram cep telefonunu son kez kullandı. Bir akrabasını arayan Bayram, "Ben kaçtım kurtuldum, babam Emniyet'e gidiyor. 'Bizden fidye istediler' diye ifade verecek" dedi.
Baba Bayram Emniyet'te, 500 bin euro fidye istendiğini, 200 bin euro'ya anlaştıklarını, para vermek bahanesiyle buluştuğu fidyecilerden oğlunu kaçırdığını ileri sürdü. Ancak Van Emniyeti, "Bu işi büyütmeyelim, git oğlunu getir" diyerek Bayram'ı serbest bıraktı.
Polisi oyalayan Bayram, ertesi gün Emniyet'e tekrar geldi ve polisle, "Oğlumu Van'da mahkemeye çıkartın, Malatya'ya göndermeyin" diye pazarlık yaptı. Fidye iddiasından vazgeçen Bayram, "Malatya'ya götürülürse oğlumu yolda döverler, korkuyorum" dedi.