@idrisemen

Van'da konteynerler kış ortasında kaldırıldı

Van'da konteynerler kış ortasında kaldırıldı
Van'da konteynerler kış ortasında kaldırıldı
Van'da 15 depremzede ailenin konteynerleri boşaltması için önce elektrik ve suları kesildi, daha sonra kanalizasyon sistemi iptal edildi. Elektriksiz, susuz kalan depremzedeler barınakları boşaltınca valilik konteyner kentleri kaldırıldı.
Haber: İDRİS EMEN - idris.emen@radikal.com.tr / Arşivi

İSTANBUL Van ’da Kaya Çelebi konteyner kentinde kalan 15 depremzede ailenin konteynerleri boşaltması için önce elektrik ve suları kesildi, daha sonra kanalizasyon sistemi iptal edildi. Eksi 10 derece soğukta elektriksiz, susuz kalan depremzedeler konteynerleri boşaltınca valilik konteyner kentleri kaldırıldı.


‘KONTEYNER KENTTE TEK BAŞIMA KALDIM’

Soğuk kış şartlarından dolayı depremzedelerin konteyner kentleri terk etmek zorunda kaldığını belirten iki çocuk annesi Bahar Osman ise durumunu şu şekilde aktardı: ‘’Yaklaşık 10 gün önce valilik bir hafta içinde konteyner kenti boşaltmamız yönünde bize bir yazı yolladı. Biz de valiliğe maddi durumumuzun kötü olduğunu ve konteyner kenti boşaltamayacağımızı söyledik. Fakat elektrik, su ve kanalizasyon sistemi kesilince çocuklarımız hastalandı. İnsanlar soğuktan dolayı burada kalamayacağını anlayınca geçici süreliğine akrabalarının yanına yerleşti. Fakat valilik ekipleri depremzedelerin geçici olarak boşalttığı konteynerleri kaldırdı. Şu anda burada hiç kimse yok. Konteynır kentte karanlıkta iki çocuğumla tek başıma kaldım.”


‘13 KİŞİ 1+1 EVDE YAŞIYORUZ’

Van depreminden sonra çocuklarının psikolojilerinin bozulduğunu ve konteynerde yeterli kadar ısınamadıkları için çocuklarının hastalandığını söyleyen inşaat işçisi İlyas Haskaya durumunu şu şekilde aktardı:

“Yaklaşık beş ay önce elektriklerimiz kesilmişti. Valilik ekipleri iki gün önce gelip suları kesti. Kenti boşaltmamız için kanalizasyon sistemini de iptal ettiler. Kent kullanılmaz hale geldi. Soğuk kış şartlarına dayanamadığımız için eşyalarımızı konteyner kentte bırakıp geçici olarak bir arkadaşımızın evine yerleştik. Benim ailem 9 kişi, arkadaşımın ailesi de 4 kişi. Toplam 13 kişi 1 oda 1 salon evde kalıyoruz. Ne yapacağımızı bilmiyoruz. Kışın ortasında sokakta kaldık.”


  ETİKETLER:

  Van

  ,

  İstanbul

  ,

  Çocuk

  ,

  İnşaat

  ,

  elektrik

  ,

  kış

  ,

  kent

  ,

  derece

  http://www.radikal.com.tr/1165533116553317

  YORUMLAR
  (17 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  bu bir utançtır - yeşilyeşil

  bir hiç misali sokağı atılan onca insana bunu reva görenler için,lüksleri için ankara'da bir ''saray'' dikiliyor.konteynere bile layık görülmeyen onca insan halktır ve devlet halk için var olmuştur.

  T.C. VATANDAŞI - MGreen

  Van da T.C. vatandaşı depremzedeler kızlı erkekli çocuklu yaşlı üşüyorlar ...(suriyeli olsalardı daha iyiydi)

  KÜBAYA CAMİ YAPAN AKP NEREDE? - bander

  Sözde dünyanın 16.büyük ekonomisi. örtülü ödenekten Suriyelilere milyarlarca lira harcanıyor, ülkenin her dağına taşına cami yapmak yetmedi Kübaya bile cami yapmaya hazırlanan AKP ve RTE. ama bu soğuklarda sokakta kalan kendi halkına ev yapmaktan aciz devlet... din, iman insanlık RTE adaleti vs vs... 5. sınıf ortadoğu ülkesinin kafalara girmeyen yaman çelişkisi...

  Tesekkurler vali - nemzetkozi

  Evet dogru duydun, tesekkurler... cunku sen acik acik Kurd.dusmanligi yapip devletin devlet olageleli Kurdlere esas bakis acisini iki yuzluluge dusmeden yapmissin. biz devletin Kurdlere dusman oldugunu hrp biliyorduk, babalarimizdan, dedelerimizden, buyuyunce kitaplardan bunu biliyorduk ama gel-gor ki malesef hala bilmeyenler vardi. boyle yaparak en azindan hala devlette medet uman gafilleri ve namuslu olmaya calisan turk kamuoyunda bir kesimi uyandirdiniz. acimasizliginizi kutlarim! ama ayni zamanda kucucuk bir sey hatirlatmak isterim: siz bize vurdukca biz hep buyuduk ve buyuyoruz; siz ise, vurdukca hep kuculdunuz ve hala kuculuyorsunuz.

  !!! - dersimlimure

  Kalbiniz kurusun bu halk bunu unutur sanmayın !

  Ne yapsın? - aykut81

  vallahi hikayesi çok acı ben inanmak istemiyorum böyle birsey yapılırmı yahu 5ay elektiriksiz ve suyu da kes ya hiçmi vicdan yok sizde be ne bu insanlar mağdur ne yapsalar haklılar insanlık dışı bikez daha kınıyorum bu acımasız yönetimi ve onlara ALLAH^yardım etsin dayanın kardeşim :(

  Devlet halk için, halka halka hizmet için var olmalıdır. - demir1965

  Ama onlara neden yardım etsinki devlet, Onlar El kaide, El nusra militanları değil ki yağla balla beslesin!