Van'da ne oldu,çocuktan al haberi!

Van'da ne oldu,çocuktan al haberi!
Van'da ne oldu,çocuktan al haberi!

Van Fotoğrafçı Çocuklar atölyesi ile fotoğraf makinesi ile tanışan Vanlı çocuklar deprem sonrası hayatlarını fotoğrafladı. Galatasaray Meydanı ndaki

Haber: ECE ÇELİK / Arşivi

Bugün çadıra geldim, fotoğraf makinesinde çektiğimiz fotoğrafları bilgisayara yükledik. Sonra oyun oynadık. Fotoğraf makinenin şarzı bitti elektrikler de yok.” Bu not, geçen yıl depremle evlerini kaybeden ve Van Fotoğrafçı Çocuklar Atölyesi’ne katılan 9-14 yaş arası 250 çocuktan birinin günlüğünden.
Deprem sebebiyle okulları kapanan ve evlerinden olan çocuklar haziran-ağustos arasında İstanbullu, Vanlı ve Diyarbakırlı eğitmenler eşliğinde kendi gözlerinden Van’ı fotoğrafladı. Haziranın ilk günlerinde teorik bilgi alan çocuklar çalışmanın 3. gününde fotoğraf makinesi ile tanıştı. Eğitmenler çocuklara açı nedir, fotoğraf nasıl çekilir gibi teorik bilgiler verdi. Fotoğraf makinelerini ellerine alan çocuklar Van’ı özgürce fotoğraflamaya başladı. Ardından çektiklerini hocalarına getirerek fotoğraflar üzerine konuştular. Hep birlikte yapılan seçmelerin ardından her hafta sonu çadırda sergi açtılar. Çadırkentlerden prefabrik evlere, yer sofralarında yiyecekleri yemeklerden mahalledeki bakkala kadar hayatlarına dair pek çok kareyi fotoğraflayan çocuklar depremden sonraki Van’ı da ortaya koymuş oldu. Atölyeden çıkan ürünler ‘Çocukların Fotoğraflarıyla Van’ isimli kitapta toplandı ve ‘Çocukların Gözüyle Van’ isimli bir sergiye dönüştü. 

‘Biz hayırsever değiliz’ 

Çocuklardan fotoğraf çekimlerinin ardından günlük tutarak çalışmalarını yazmasını isteyen eğitmenler bu günlükleri serginin bir parçası yaptılar. Projenin Van koordinatörü İkram Kapagan, “Van depreminin ardından oluşan faşist çıkışlar bizlerde öfkeye sebep oldu. Bu atölye sayesinde Batı’dan gelen gönüllüler bu algıyı yıktı. Atölye bir nevi kültür alışverişi oldu” diyor. Projenin editörü Özcan Yurdalan ise “Projeyi 25 genç fotoğrafçının kendilerinden daha genç 250 fotoğrafçı ile buluşması olarak görüyoruz” diyor. Çalışmaları imece usulü yaptıklarını söyleyen Yurdalan ‘yarışma’ yerine ‘dayanışmayı’, ‘kazanma’ yerine ‘paylaşmayı’ esas aldıklarını anlatıyor. Sonucu değil süreci önemsediklerini söyleyen Yurdalan, “Biz hayırsever değiliz, yaptığımız her çalışmanın bizi dönüştürdüğüne inanıyoruz” diyor.
1999 depreminden zarar görmüş çocuklara da atölye düzenlediklerini anlatan Yurdalan yakın bir zamanda Roboskili 40 çocuk ile bir fotoğraf atölye çalışması gerçekleştireceklerini ancak bunun için sponsor aradıklarını da ekliyor. Anadolu Kültür, Fotoğraf Vakfı, Galata Fotoğrafhanesi, Garanti Bankası, Nar Photos’un ortaklığıyla gerçekleşen proje Van’ı dolaştıktan sonra Beyoğlu Belediyesi’nin desteği ile İstanbula geldi. Galatasaray Meydanı’ındaki sergi 9 Aralık’a kadar görülebilir.