Van'da polis kamerada

Van Valiliği, Emniyet Müdürlüğü ve polis merkezlerini kameraya kaydeden üçü İranlı, biri Türk dört kişi yakalandı.
Haber: FAHRETTİN GÖK / Arşivi
MURAT ÇAĞLAR / Arşivi

VAN - Valilik binası, Emniyet müdürlüğü, polis merkezleriyle Van Gölü kıyısındaki özel işletmelerin kamerayla görüntülerini çeken üç İranlıyla bir Türk, polisten kaçmak isterken yakalandı. İranlıların sık sık ülkelerine gidip geldiği belirlendi. Polis, yakalananların PKK ile bağlantısını araştırıyor.
Çekim yapan dört kişi, bir nöbetçi polisin dikkati sayesinde yakalandı. Van kent merkezinde bulunan Tuşba Polis Merkezi önünde nöbet tutan polis, önceki akşam saatlerinde bir otomobilin içinden merkezin kamerayla görüntülendiğini fark ederek durumu amirlerine iletti. Nöbetçi polisin kendilerini fark ettiğini anlayan otomobildekiler kaçmaya başladı. Alarma geçen polis 20 dakika takipten sonra kaçanları yakaladı.
Tuşba Polis Merkezi'ne getirilen kişilerin, İranlı Resul Hasanzadeh, Yadollah Mamoridorah, Loğman Bashrefar, bu kişilere sürücülük yapan Türk'ün de Arif Kurt olduğu belirlendi. Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'nde soruşturmaya alınan kişilerin araçlarında yapılan aramada bir kamera, iki kaset, üç çanta bulundu. Çantalarda yiyecek, içecek ve giysiler çıkarken, kasetlerde yapılan incelemede valilik binası, Emniyet müdürlüğü binası, kent merkezinde hassas noktalarda görev yapan polisler, polis lojmanları, polis merkezlerinin çok detaylı şekilde görüntülendiği tespit edildi. Geniş çaplı bir soruşturmaya alınan dört kişiden
İranlıların sık sık ülkelerine giriş çıkış yaptığı saptandı.
Üç İranlı verdikleri ilk ifadede, Van'a turistik gezi amaçlı geldiklerini ileri sürdü. Ancak polis, üç İranlı ile bunlara şoförlük yapan Kurt'un PKK ile bağlantısı olabileceği ihtimali üzerinde duruyor. Van Emniyet Müdürü Tacettin Kurt, dört kişi ile ilgili geniş çaplı araştırma yapıldığını belirterek, "Bu çok yeni bir durum. Arkadaşlarımız konuyla ilgili gerekli çalışmayı yapıyor" dedi.
Dört kişinin yakalanmasının ardından Emniyet müdürlüğü personelinin oturduğu lojmanlar çevresinde de hareketli saatler yaşandı. Lojmanların etrafında dolaşan iki şüpheli kişi, polisi görünce kaçmaya başladı.
Takibe alınan şüpheliler, Çevre ve Orman Müdürlüğü'ne ait ağaçlık araziye kaçtı. Arazinin giriş-çıkışını kontrol altına alan polis, yaptığı aramalar sırasında bir telsiz buldu. Telsiz incelenmek üzere Emniyet Müdürlüğü'ne götürülürken, kaçan iki kişinin yakalanması için geniş çaplı operasyon başlatıldı.


    http://www.radikal.com.tr/7566027566020

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.