Van'da polisin kıdemi duracak

Bayram vakasında, Malatya ekibinden üçü rütbeli dört polis için 24 ay, Van Emniyet Müdür Yardımcısı için de dört aylık kıdem durdurma istendi.
Haber: SONER ARIKANOĞLU / Arşivi

ANKARA - Eski Van Milletvekili Mustafa Bayram'ın oğlu Hamit Bayram'ın, gözaltındayken kaçırılmasıyla ilgili polis başmüfettişlerince hazırlanan rapor Yüksek Disiplin Kurulu ve Merkez Disiplin Kurulu'na sevk edildi.
Osman Olgun ve Ümit Aksoy'un hazırladığı raporda, Hamit Bayram ve şoförü Hüseyin Özbuz'un polisten kaçırıldığı baskından sorumlu tutulan ve haklarında Van Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunulan beş polisten dördünün kıdem durdurmayla cezalandırılması istendi. Bayram ve Özbuz'u Malatya'da gözaltına alan ve Van'a götüren ekibin başındaki Malatya Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürü Fatih Tuncay Akbaş, aynı şubede görevli başkomiser Mesut Bilgeç, komiser yardımcısı Levent Okyay ve polis memuru Zülküf Sekizli'ye, 'görevi ihmal suçundan' 24 ay kıdem durdurma cezası verilmesi önerildi.
'Kürtçe' kınaması
Kürtçe bildiği için ekibe alınan, ancak Bayram'ın Kürtçe telefon konuşmalarından Bayram Aşireti'nin planladığı baskını çözemeyen polis memuru Nurgül Öztürk'e ise kınama cezası verilmesi istendi. Raporda, Van Emniyet Müdür Yardımcısı Zafer'in, Bayram'ın gözaltına alındığı operasyondan haberdar olduğu, ancak operasyonu Van Emniyet Müdürü Tacettin Kurt'a bildirmediği saptamasına yer verildi. Zafer'in, bu nedenle dört ay kıdem durdurmayla cezalandırılması önerildi.
Zafer gibi operasyondan haberi olan Van Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürü Tayfun Albayrak ise, 'koordinasyon ve diyalog eksikliğiyle' suçlandı. Albayrak'ın da bu eksikleri nedeniyle 'kınanması' istendi.
Soruşturma raporu, Yüksek Disiplin ve Merkez Disiplin Kurulu'nda ayrı ayrı ele alınacak. Emniyet müdürü rütbesindeki üç zanlı için ceza istemini Yüksek Disiplin Kurulu, başkomiser, komiser yardımcısı ve polis memurları için istenen cezaları da Merkez Disiplin Kurulu karara bağlayacak. Her iki kurulun da istenen cezaları arttırma ya da eksiltme yetkisi var.
Bu arada kınanması istenen Albayrak'ın görev yeri değişti. Baskın olayından önce planlanan personel tayinlerine göre şark görevi biten Albayrak'ın Merkez Narkotik Şube Müdürü olarak görev yapması bekleniyor.