Van'da teröre lanet

Vali Hikmet Tan'ı hedef alan ve üç kişinin öldüğü bombalı saldırı, sivil toplum örgütleri ve siyasi partilerin katıldığı mitingle kınandı. Van'daki 'Terörü Telin Yürüyüşü'ne katılan yaklaşık 5 bin kişi, PKK/Kongra-Gel aleyhine sloganlar attı, Türk bayrakları taşıyarak barış istedi.

VAN - Vali Hikmet Tan'ı hedef alan ve üç kişinin öldüğü bombalı saldırı, sivil toplum örgütleri ve siyasi partilerin katıldığı mitingle kınandı.
28 sivil toplum örgütü ile vatandaşlar, dün kentte 'Terörü Telin Yürüyüşü' düzenledi. AKP, CHP ve MHP'nin de yer aldığı yürüyüş, bombalı aracın infilak ettiği noktadan başladı. Yaklaşık 5 bin kişinin katıldığı yürüyüşte
vatandaşlar ellerinde Türk bayrakları ile, 'Şiddete hayır', 'Zana barış nerede', 'Ey insan kanla değil sevgiyle büyü', 'Huzuru bozanı istemiyoruz' yazılı dövizler taşıdı. Yürüyüşçüler 2 km boyunca, PKK aleyhine sloganlar attı ve tekbir getirdi. Yürüyüş sırasında bozuk bir Kürtçe ile yazılmış,
'Em barişı diğazın ğün nağazın' (Biz barış istiyoruz, kan istemiyoruz) yazılı pankart dikkat çekti. Yürüyüş valilik binası önündeki Atatürk Anıtı önünde saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın söylenmesiyle sona erdi.
Kürtçe başsağlığı
Yürüyüş komitesinden bir grup valilik binası önünde Vali Hikmet Tan'a gül verirken, kısa süreli izdihamda duygulandığı gözlenen Tan, "Hayatım size feda olsun" dedi. Saldırıda ölen Mehmet Hanifi Yıldız Çaldıran, Hüseyin Gülecen ile Veli Çoşkun ise Özalp ilçesinde törenle toprağa verildi. Gülecen ailesini ziyaretinde "Katiller, vuracaksanız gelin beni vurun" diyen Tan, Coşkun ailesiyle de Kürtçe konuşarak başsağlığı diledi.