Van'da vahim iddialar

'Köstebek' iddiası
Van'da, eski milletvekili Mustafa Bayram'ın oğlu Hamit Bayram'ın polis binasından kaçırılışıyla biten operasyonda kuşkular artıyor. Buna göre Malatya Organize'nin ekipleri, Van polisine '7 Temmuz'da uyuşturucu operasyonu yapacağız' bilgisini geçti. Van'daki bir polis şefi Bayram ailesini uyardı: Dikkatli olun.
İlk durak Emniyet
Malatya ekibi çarşamba Van'a geldi. Alıcı görünümlü polislerin acelesinden kuşkulanan Hamit Bayram, ailesine Kürtçe bilgi verdi. Bir polis Kürtçe biliyordu, Bayram ve şoförü gözaltına alınarak Van Emniyeti'ne götürüldü. Ekip, Emniyet'ten, dört kilometre ötedeki Bakım ve Onarım Şubesi'ne yönlendirildi.
Sızana dek çıt yok
Mustafa Bayram, yerini Emniyet'ten öğrendiği oğlunu baskınla kaçırdı; sonra, "Teslim ederim" dedi. Olay bir gün sonra Emniyet Genel Müdürlüğü'nden sızınca operasyonlar başladı. Van Emniyet Müdürü, "Hamit Bayram takiple yakalandı" dedi, ama bilgi yanlıştı!..
Haber: AHMET ŞIK / Arşivi

VAN - Eski Van Milletvekili Mustafa Bayram'ın, uyuşturucu pazarlamaya çalışırken gözaltına alınan oğlu Hamit Bayram'ın Emniyet binasından kaçırılışıyla ilgili skandalın ayrıntıları netleşmeye başladı. Jandarma kaynakları olayın öncesinde Bayram ailesine 'dikkatli olun' uyarısında bulunulduğu, daha sonra Mustafa Bayram'a gözaltına alınan oğlunun yerinin söylendiği öne sürüldü. Skandalın Emniyet Genel Müdürlüğü'nden bilgi sızdırılması sayesinde ortaya çıktığı belirtildi.
Malatya'da başladı
Yetkililerin çelişkili açıklamalar yaptığı olayla ilgili Van'daki jandarma kaynaklarından edinilen bilgilere göre, Bayram ailesinin bir kez daha uyuşturucu ticaretiyle anılmasına neden olan olayın geçmişi, birkaç hafta öncesine uzanıyor. Hamit Bayram'ın Malatya'da eroin pazarlayacağı ihbarı üzerine Malatya Emniyeti Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri Bayram'ın telefonlarını dinlemeye alarak kendisiyle temas kurdu.
6 Temmuz Salı günü ise operasyonu başlatan Malatya polisinden iki kişi,
alıcı kılığında Bayram ve şoförü Hüsnü Özbuz'la buluştu. Polisler, zanlıların yanlarında getirdiği 10 gram numuneyi beğendiklerini ve malı almak istediklerini söyledi. Teslimatın Van'da yapılması konusunda anlaşıldı.
Bu arada aynı gün Malatya Emniyeti'nden Van Emniyeti'ne bir faks mesajı geçilerek bilgi verildi. Konu kısmına içerik ve zanlı adları belirtilmeden
'uyuşturucu ticareti' hakkında yazılan bilgi notunda, Van'da 7 Temmuz 2004'te bir eroin operasyonu yapılacağı bilgisi verildi.
İddialara göre, Van Emniyeti'nden bir polis müdürü, bu bilgi notu üzerine, Bayram ailesini arayarak 'Bir eroin opersyonu yapılıyor. Dikkatli olun' uyarısında bulundu.
Alıcılar acele edince
Çarsamba günü Van'a gelindiğinde, polisler Bayram'dan malı hemen teslim etmesini istedi. Cep telefonuyla bazı kişileri arayan Bayram, polislerin aceleciliğinden kuşkulandı ve bunu karşısındaki kişiye Kürtçe söyledi. Bunun üzerine, Kürtçe bilen bir polis operasyonun tehlikeye düştüğünü anlayarak gerçek kimliklerini açıkladı. Ekip, Bayram ve Özbuz'u gözaltına aldı.
Malatya polisi zanlıları da yanlarına alarak ilk olarak Van Emniyet Müdürlüğü binasına gitti. Ancak ekip buradan uyuşturucu aramalarının yapıldığı yaklaşık dört kilometre ötedeki Bakım Onarım Şubesi'ne yönlendirildi.
Oğlunun yaptığı cep telefonu görüşmelerinden gözaltında olduğunu anlayan baba Mustafa Bayram da, dört cip dolusu adamıyla birlikte Van Emniyet Müdürlüğü'ne gitti ve burada oğlunun götürüldüğü yeri öğrendi. Mustafa Bayram daha sonra adamlarıyla Bakım Onarım Şubesi'ne baskın düzenledi. Baskında çıkan arbedede, Malatya polisinden başkomiser Levent Okyay'ın burnu silah kabzasıyla vurulması sonucu kırıldı. Kargaşada oğul Bayram ve şoförü Özbuz da kaçırıldı.
'Bu işi yaptıysa öldürürüm'
Baba Bayram da daha sonra Van Emniyet Müdürlüğü önünden aracıyla geçerken gözaltına alındı. Bir Emniyet şube müdürüne uyuşturucuyla ilgilerinin olmadığını belirten baba Bayram'ın, oğlu için de, "Eğer işin içindeyse kendi ellerimle teslim edeceğim. Zaten uyuşturucu müptelası, bu işi de yaptıysa onu ben öldürürüm" dediği öne sürüldü. Baba Bayram oğlu ile baskını yapanları da en kısa sürede teslim edeceği sözü verdi.
Olay Ankara'dan basına sızdı
Mustafa Bayram'ın sözü üzerine olay dışarı sızdırılmadı. Baskına katıldığı öne sürülen Mecit Bayram ve altı kişi polise teslim oldu. Ancak Hamit Bayram ile şoförü Özbuz ertesi gün de teslim olmadı. Bu arada, Emniyet Genel Müdürlüğü'nden Ankara'daki bazı gazetecilere olay sızdırıldı.
Hamit Bayram'ı kaçıranlarla ilgili
8 Temmuz Perşembe günü öğleden sonraya kadar harekete geçmeyen polis, olayın televizyonlarda haber olmasından sonra operasyona başladı.
Bu arada 8 Temmuz akşamı Van Emniyet Müdürü Tacettin Kurt, bir gün önce gözaltından kaçırılan Hamit Bayram'ın yakalandığını açıkladı. Ancak Hamit Bayram ve şoförünün firarda olduğu ortaya çıktı. Müdürün bu açıklamayı
Mustafa Bayram'ın 'Oğlumu size teslim edeceğim' sözüne güvenerek yaptığı öne sürüldü.