Van'da Vali depremi: 5 yardımcısı tayin istedi

Van'da Vali depremi: 5 yardımcısı tayin istedi
Van'da Vali depremi: 5 yardımcısı tayin istedi
Van Valisi Aydın Nezih Doğan'ın kendilerine hakaret ettiğini ileri süren 5 Vali Yardımcısının, İçişleri Bakanlığı'na dilekçe vererek başka yere tayinlerini istemesi, kentte geniş yankı uyandırdı.

VAN - Konya'dan 3 ay önce Van'a atanan Vali Doğan'ın, iddiaya göre yardımcılarıyla yıldızı barışmadı. Vali Doğan'ın, kendilerine hakaret ettiğini ileri süren Van Vali Yardımcıları Mehmet Özel, Mehmet Yüzer, Zafer Coşkun, Salih Altun ve Hakan Alkan'ın geçen hafta İçişleri Bakanlığı'na dilekçeyle başvurup başka yer değişikliği talebinde bulundu.

Yardımcılarının toplu olarak Vali Aydın'dan şikayetçi olup başka yere tayinlerini istemesi, Van'da herkesi şaşırttı. Ak Parti Van Milletvekili Burhan Kayatürk de konuyla ilgili bilgilerinin bulunduğunu belirterek, sorunun nereden kaynaklandığını ve neden böyle bir dilekçe yazıldığını araştırdıklarını söyledi.

DHA muhabirinin görüştüğü Vali Yardımcıları, başka yere tayinlerini istediklerini doğrularken, İçişleri Bakanlığı'na gönderdikleri dilekçenin içeriği ile ilgili bilgi vermekten kaçındı.

Van Valisi Aydın Nezih Doğan ise yardımcılarının toplu tayin istedikleriyle ilgili bir bilgisinin olmadığını belirterek, "Görev gereği şu anda Ankara 'dayım. Van'a döndükten sonra konuyu inceleyip açıklama yaparım" dedi.

İŞTE ŞİKAYET DİLEKÇESİ
Van Vali Yardımcıları Mehmet Özel, Mehmet Yüzer, Zafer Coşkun, Salih Altun ve Hakan Alkan'ın Van Valisi Aydın Nezih Doğan'ı İçişleri Bakanlığı'na gönderdiği dilekçelerden biri, Rota Haber internet sitesinde yer aldı. İnternet sitesi yöneticilerinin twitter'da da paylaştığı dilekçede vali yardımcısı, Vali Aydın'ın kendilerine "Bu ili batırmışlar, ben toparlamaya çalışıyorum" dediğini belirtti.

Dilekçede Vali Aydın'ın, vali yardımcılarına "Bu yaptığınız namussuzluktur. Sadece biriniz için konuşmuyorum. Hepiniz için konuşuyorum", "Benim çalışma prensiplerim bu. Uydunuz uydunuz, uymayan çeker gider", "Milletvekili sizi şube müdürü bile yapamaz. Üç şık var önünüzde: yer değişikliği, istifa veya prensiplerime uymanız" dediği de ileri sürüldü.

DHA - Osman BEKLEYEN


  http://www.radikal.com.tr/115883511588356

  YORUMLAR
  (6 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  ARTIK TARTISILMALI - iris78

  D.Devletin uzantisi illerdeki eli olan valilik kurumu tartismaya acilmalidir.

  Neyse o "perensipler" artık! - brandywine06

  Onu da açıklayıverseymiş keşke. Eskiden valiyi bir şey sanırdım, böyle valileri göre göre artık en işe yaramaz tipleri vali yaptıkları düşüncesindeyim.

  işin aslı... - ankaranıntaşı

  gerçeğini sorarsanız aralarındaki münakaşayı bilmiyorum lakin "Gülşah Öğretmeni" hatırlarsınız, hani sevgilisi tarafından öldürülen... Gülşah öğretmen vali yardımcılarından birine şikayete gidiyor ve aldığı cevap tarihe geçti: "en fazla ölürsün kızım," denildi kendisine... bakalım ne sonuç çıkacak bundan.

  yetkisini bilmiyor - erkan8591

  Sn.Vali yetkisinin farkında değil. Türkiye'de valiler törensel ve uydusal yetkilere sahiptir. Tören bildiğiniz gibi. Uydusal derken ise el-etek öpmekte ne kadar başarılı iseler o kadar başarılı görülürler. örneğin bir işadamı yada işçi için validen daha önemli görevliler var : işkur, ssk , vergi dairesi gibi. Bu Sayın valimiz gibi şekilsel yetkilerinin farkında olmayanlar ancak yardımcılarına, ve çaycılarına kükrerler. Eskiden Mülkiye'de iktisat-maliye bölümü ile idari bölüm vardı. İdari bölümden valiler çıkardı falan. öğrencilerin sadece %20 si idari bölümü seçerdi. Onlar da çoğunlukla devletle ilişkilerine güvenen kişilerdi. Öğrencilerin çoğunluğu Vali olmaktansa işletmeci, maliyeci olmak isterdi. Sözün kısası validen deprem falan olmaz.

  Memleketin aynası... - testereci

  Normal bir hukuk devletinde hukuki kurallar ve ilkeler vardır ve o ülkede yaşayan herkes uymak zorundadır...Uymayanın hakkında da hukuk gelir..Bizde de görünürde bunlar vardır ama, yönetenler kendilerini bunlara tabi hissetmezler.."Millet veya hükümet bize vekalet verdi, istediğimi yaparım" mantığı ile yöneticiler her türlü hukuksuzluğu yapmaya başlar..Ne toplumda bunların meşruiyeti sorgulanır, ne de iktidarın sopası olan "yüce" yargımızda bunun hesabı verilir...Bir ülkede hukuk ve demokrasi yoksa, adalet ve ahlak kişilerin keyiflerine bırakılmışsa durup düşünmek lazım ama bizimkiler hala kamu kesesinden avanta kapma derdindeler... Yazıklar olsun.... olduklarından

  güc. - kaşınan adam

  Valinin ,Vali yardımcılarını aşağılayacak gücü nereden aldığı bıyıklarının kesiminden belli değilmi?