Van'da yasadışı dinlemeden tutuklanan 6 polise tahliye

Van'da yasadışı dinlemeden tutuklanan 6 polise tahliye
Van'da yasadışı dinlemeden tutuklanan 6 polise tahliye
"Yasadışı dinleme" iddialarına yönelik olarak yapılan operasyonlar kapsamında daha önce Van'da tutuklanan 12 polisten 6'sı tahliye edildi.

VAN - Yasadışı dinlemeye yönelik Van merkezli 9 ilde yapılan operasyonda gözaltına alındıktan sonra çıkarıldıkları mahkemece tutuklanan 12 polisten 6'sı avukatların yaptığı itiraz sonrası 1'inci Sulh Ceza Hakimliği tarafından tahliye edildi.

25 Nisan 2015'te Van merkezli Gaziantep, Kayseri, Ordu, Mersin, Ankara , Adana, Aydın ve Manisa'da yasadışı dinlemelere yönelik operasyon yapıldı. Operasyon kapsamında 19 polis gözaltına alındı. 1 polis sağlık sorunları nedeniyle Van'a getirilmezken, Van'da mahkemeye çıkarılan 18 polisten 12'si 'Suç işlemek amacıyla kurulan örgüte üye olmak, resmi belgede sahtecilik, gizliliğin ihlali ve hukuka aykırı şekilde verileri kaydetmek' suçlarından tutuklandı. 6 polis ise adli kontrol hükümleri uygulanarak serbest bırakıldı.

İTİRAZ SONRASI TAHLİYE EDİLDİLER

Bunun üzerine polislerin avukatları 1'inci Sulh Ceza Hakimliği'ne itirazda bulunarak müvekillerinin tahliyesini talep etti. İtirazları değerlendiren 1'inci Sulh Ceza Hakimliği, bugün 6 polisin daha tutuksuz yargılanmak üzere tahliyesine, 6 polisin ise tutukluluk halinin devamına karar verdi.

(Osman BEKLEYEN / DHA)