Van'dan dünyaya açılan kapı

Van'dan dünyaya açılan kapı
Van'dan dünyaya açılan kapı
Kurucusu Aziz Aykaç'ın vefatı ve depremle yayın hayatı kesintiye uğrayan Van Times yeniden doğdu. 4 dilli gazete yurtdışında da ilgiyle karşılandı.
Haber: AYÇA ÖRER - ayca.orer@radikal.com.tr / Arşivi

Van Ahtamar Kilisesi’nin açılışında Ermenice ‘Bari Galust’ (Hoş geldiniz) manşetiyle çıkan Van Times gazetesi, ikinci yayın hayatında birinci yılını doldurdu. Ömer Aykaç, babası Aziz Aykaç’ın vefatının ardından Türkçe, Ermenice, Kürtçe ve İngilizce hazırlanan Van Times’ı yeniden canlandırdı. Bu kez yalnızca Van’la sınırlı kalmayan gazete yurtdışında da ilgiyle karşılandı. Yayın kurulundan Aris Nalcı bu ilgiyi şöyle anlatıyor:
“Yurtdışından okurlar bazı yazarlarla ilk kez tanıştı. Mesela Ayşe Hür’ün İngilizce yazılarını merakla izleyenler var. Ermeni diasporasında da gazete heyecan yarattı. Özellikle Van’dan gidenler hem şehrin hem Türkiye ’nin gündeminden haberdar oldu. Yurtdışından arayıp ‘Özlemimizi giderdiniz’ diyenler oldu.”
Gazete logosu New York Times’ı andırıyor. Benzerliğin nedeni de şu: “Nasıl New York Times okurken New York gazetesi okuduğumuzu biliyoruz. Van Times okurken de Van gazetesi okuduğumuzu bileceğiz. Van tarihsel olarak çok önemli bir şehir. 1915’e kadar Anadolu ’da yayımlanan 613 derginin önemli bir kısmının Van kaynaklı olduğunu biliyoruz. Bu açıdan da Ermenice yayın yapan bir gazetenin canlandırılması tarihsel önem taşıyor.”
Bütçesi internette ‘crowdfunding’ (kitle fonu) yöntemiyle oluşturulan Van Times, 4 bin adet basılıyor ve yurtdışında da dağıtılıyor.