Van'dan giden savcı ne yaptı sayın Bakan?

Başbakan Tayyip Erdoğan'ın katılmadığı AKP Grubu'na Şemdinli'deki bombalama eylemleri ve sonrasındaki gelişmeler damgasını vurdu. Milletvekilleri İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu ve Adalet Bakanı Cemil Çiçek'e tepki gösterdi.
Haber: NAZİF İFLAZOĞLU / Arşivi

ANKARA - Başbakan Tayyip Erdoğan'ın katılmadığı AKP Grubu'na Şemdinli'deki bombalama eylemleri ve sonrasındaki gelişmeler damgasını vurdu. Milletvekilleri İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu ve Adalet Bakanı Cemil Çiçek'e tepki gösterdi. Hakkâri Milletvekili Mustafa Zeydan olayları soruşturan savcı ve kaymakamı eleştirirken Adalet Bakanı Çiçek bölgeye Van'dan deneyimli bir savcıyı gönderdiklerini söyledi. Van'dan gönderilen savcı Sezgin Kanmaz, sorumluluk alanına giren Şemdinli'ye müdahale etmediği gibi son derece ağır suçlamalara karşın 'çete yok' diyerek soruşturmadan çekilmişti.
Abdülhamit örneği
Edinilen bilgiye göre, AKP Grubu'nun basına kapalı bölümünde Ankara Milletvekili Ersönmez Yarbay, Şemdinli'deki olaylar hakkında sert bir konuşma yaptı. Olayın vahim olduğunu vurgulayan Yarbay, Başbakan Erdoğan ve hükümete çatarak, "İşadamlarına ayırdığınız zaman kadar istihbarat raporlarına da zaman ayırsaydınız bu işler olmazdı. Bu konu ihmal edildi" dedi. İstihbaratın önemi konusunda Osmanlı'dan örnek veren Yarbay, "Abdülhamit istihbarata önem vererek 33 yıl iktidarda kaldı. Eğer hükümet istihbarata gereken önemi vermezse önümüzdeki dönemde yeni C-4'ler büyükşehirlerde de patlar. Bunu görmemiz gerekir" diye konuştu.
İçişleri Bakanı Aksu'nun konuşmasında ağırlıklı olarak, DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar'ı arayan polisin tavrı üzerinde durması milletvekillerinin tepkisine neden oldu. Şemdinli'deki olayın üzerine kararlılıkla gideceklerini belirten Aksu, Ağar'ı arayan polisin psikolojik sorunları olduğunu söyledi. Şemdinli'deki olaylar öncesinde Silopi'deki olayları soruşturmak için bir heyet gönderdiklerini açıklayan Aksu, "Heyet oradayken Şemdinli olayı oldu. Müfettişler gelince, raporu alınca ayrıntılı bilgi vereceğiz" diye konuştu. Aksu, C-4'lerin Kuzey Irak üzerinden Türkiye'ye sokulduğunu söyledi.
'İnternetten daha fazla bilgi alıyoruz'
Aksu'nun konuşmasını 'içeriksiz' bulan milletvekilleri tepki gösterdi. Bazı milletvekilleri "Konuşmanızda Ağar'a telefon kadar diğer konulara da yer verseydiniz" diye tepki gösterirken, Erzurum Milletvekili Mücahit Daloğlu "Biz sizin verdiğiniz bilgilerden daha fazlasını internetten öğreniyoruz. Ayıptır, bizden bilgi saklanmasın" dedi. AKP'nin Şemdinli heyetinde de yer alan Hakkâri Milletvekili Mustafa Zeydan da dikkat çekici bir çıkış yaptı. Zeydan bölgedeki yetkilileri eleştirirken, "Ne savcı ne de kaymakam bu işi soruşturacak, götürecek dirayette değil. Konuşmaya bile korkuyorlar. Üzerlerinde baskı olduğu da çok açık. Bu durumun aşılması gerekir. Yoksa bir sonuca gitmek zor" dedi. Adalet Bakanı Cemil Çiçek de, olayın üzerine kararlılıkla gittiklerini vurgulayarak, "Biz muhalefette olsak nasıl tepki vereceksek, öyle tepki veriyoruz. Sonuna kadar bu işi soruşturacağız. Gerçekleri açığa çıkaracağız" dedi. Çiçek, bölgeye Van'dan deneyimli bir savcıyı gönderdiklerini kaydetti.
'Bu konuları bana sormayın'
Jandarma Genel Komutanlığı'nın bağlı olduğu İçişleri Bakanı Aksu, JİTEM'le ilgili soruya ilginç bir yanıt verdi. TBMM Başkanı Bülent Arınç'ın "Hükümet JİTEM'le ilgili açıklama yapsın" şeklindeki sözleri hakkında görüşünün sorulması üzerine Aksu, tepkili bir şekilde, "Bu konuları bana sormayın, konuşmak istemiyorum" dedi.
'Şemdinli Susurluk olmaz'
Aksu, olayın üzerinde çok ciddi bir şekilde durduklarını vurgularken, "Şemdinli, Susurluk gibi olmayacak" dedi. DYP lideri Ağar'ın emniyet müdürlüğü, emniyet genel müdürlüğü ve bakanlık görevinde bulunduğuna da dikkati çeken Aksu, "Ağar'ın işe aldığı bir polis memuru olabilir. Hepimizi arayanlar oluyor. Bunu çok fazla büyütmemek lazım. Ancak Ağar'ın yaptığı bir hata var. Keşke medyaya söyleyeceğine bana söyleseydi" dedi.


    http://www.radikal.com.tr/7633127633120

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.