Vanlı depremzedelere karşı 'eylem önleyici' tedbirler

Vanlı depremzedelere karşı 'eylem önleyici' tedbirler
Vanlı depremzedelere karşı 'eylem önleyici' tedbirler
Van'da açlık grevindeki iki konteyner kent, Başbakan Erdoğan'ın bugünkü ziyareti dolayısıyla polis ablukasına alındı. Depremzedelerin Başbakan'ın geçeceği yola çıkmalarına ve pankart asmalarına izin verilmedi, panzer ve akrepler kapıda bekledi.
Haber: ELİF İNCE - elif.ince@radikal.com.tr / Arşivi

VAN – Van’da konut sorunlarının çözülmesi talebiyle açlık grevindeki iki konteyner kent, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ’ın şehre yapacağı ziyaret dolayısıyla sabah saatlerinden itibaren polis ablukasına alındı.

Yaklaşık 40 ailenin elektriksiz yaşadığı Tahirpaşa konteyner kentinde depremzedelerin Başbakan’ın görmesi için kampın girişine astığı ‘Sayın Başbakanım, Van’a hoş geldiniz’ ve ‘7.2 mağduruz, sıcak yuva istiyoruz’ pankartları polis tarafından indirildi.

Açlık grevindeki depremzedelerden 4 çocuk annesi Arzu Yıltaş, “Başbakanın, Erciş’e giderken bizim konteyner kentin önünden geçeceğini öğrendik, pankartlarımızı yola bakan bir yere astık. Polis, ‘Valilikten talimat aldık, başbakan bunları görmeyecek’ diyerek pankartları çıkarttırdı. Şu anda bir otobüs polis kapıda silahlarıyla bekliyor. Akrep ve panzerle gelmişler, çocuklar da sabahtan beri korku içinde. Polis konteyner kentin dışında beklememize de izin vermedi, ‘Başbakan geçerken içeride durun Tel örgülerin arkasında bekleyin ya da miting alanına gidin’ diyorlar. Çoluk çocuk nasıl mitinge gidelim? Başbakan ve eşinin bugün mağdurlara anahtar teslim ettiğini duyduk. Biz ise burada üç aydır karanlığa, ölüme terk edildik. Ne yapacağımızı bilmiyoruz, başbakanın halimizi kendi gözleriyle görmesini isterdik. Gerçek mağdurların hepsi şu an burada” diye konuştu.

60 gündür açlık grevindeki Anadolu konteyner kentinden Ali Ahi de sabah saatlerinde kentin kapısına çevik kuvvet otobüsü, panzer ve akrep geldiğini belirtti. Ahi, “Polisler birkaç gündür ‘Başbakanın geldiği gün ne yapacaksınız’ diye sorup duruyordu. Biz de mitinge gidip pankart açmayı planlıyorduk ama bu sabahki baskıyı görünce çoluk çocuk perişan olmayalım diye gidemedik. Sabah İstanbul ’dan bizi ziyarete gelen misafirlerimizin kimliklerini alıp GBT yaptılar. Konteyner kentin üzerinde helikopter tur atıyor, neye uğradığımızı şaşırdık” dedi. 
  http://www.radikal.com.tr/115751811575184

  YORUMLAR
  (4 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Biri diktatör mü dedi? - brandywine06

  Hangi demokratik ülkede vatandaşlar başbakanı protesto edemesin diye abluka altına alınıp yaşadığı yere kapatılır? Getto mu orası? Başbakana diktatör diyenlere kızanlar bu uygulamayı hangi ileri demokrasi anlayışıyla açıklayacaklar? Başbakanı protesto etmeye kalkan herkes bir lobiye mensup, kandırılmış, eli molotoflu vb. midir diyecekler? Böyle bir başbakanı sevmeyen ölsün! diye mi yorum yapacaklar? Elinden protesto etme hakkı alınmış, buna kalktığı anda terörist, lobici vb. diye damgalanan bir halkı, başbakanın çok demokratik bir insan olduğuna nasıl ikna edecekler? İşleri zor ama onlar var güçleriyle çalışıyorlar, çünkü çalışmazlarsa bir anda onlar da kendilerini öbür grupta bulabilirler Allah korusun!

  suriyeli-vanlı - şev_baş

  Adaletini seveyim TÜRKİYE..

  AKP demokrasisi - verateyze

  Hani her konustuklarinda, balon patlatarak, Herkes istedigi düsüncelerini söyleyebilirler diyen partinin baskaninin iste halini herkes görsün artik. ikide degil, kac yüzlü olduklarini halen anlayamayanlarimiza sesleniyorum. anlayin artik. Daha oraya gitmeden, postasini koydu. CÜNKÜ; isyan edeceklerini biliyordu. Ah, bu Politika.halen milletin canina okuyorlar. Aci dahada ac, zengini daha da zengin oldu. Orta direkte can cekistiriyor. Ya medet ALLAH

  Ne Kadar Demokratik! - user1107643

  Of yarabbim! Ne kadar demokratik bïr ülkeyiz ne kadar! Tayyip'e de diktatör diyenler utansinlar!