Vanlı kadınlar: İnsanlık olarak örgütlüyüz

Vanlı kadınlar: İnsanlık olarak örgütlüyüz
Vanlı kadınlar: İnsanlık olarak örgütlüyüz
Van'da kapatılması istenen 10 dernek arasında bulunan Van Kadın Derneği bir açıklama yaparak PKK/KCK örgütlenmesi içerisinde yer almadıklarını, bağımsız hareket eden bir örgüt olduklarını duyurdu.

VAN - Van’da kapatılması istenen 10 dernek arasında bulunan Van Kadın Derneği (VAKAD), bugün konuyla ilgili basın açıklaması yaptı. Savcı tarafından hazırlanan davanamede yeralan bilgilerle ilgili konuşan VAKAD üyesi Müjgan Günevi, "Biz hırsız girmiş sanırken, 1 yıl sonra davanameden okuyup öğreniyoruz ki, dernek konteynerimize polis, bizim haberimiz olmadan girmiş" dedi.
Haklarında kapatma davası açılan VAKAD, bugün kendi dernek binalarında basın toplantısı düzenledi. Açıklamaya, VAKAD üyelerinin yanı sıra Van Barosu Kadın Hakları Merkezi, İHD, Türkiye İnsan Hakları Vakfı, Mavi Göl Kadın Derneği, CHP Van İl Başkanı Cemal Şen ve TUYAD-DER katıldı. Açıklamayı okuyan VAKAD üyesi Müjgan Çelik, 8 Mart Kadınlar Günü’ne kapatılma davasıyla girdiklerini söyledi. Hazırlanan davanamede derneğin " PKK /KCK sistemi içerisinde yer aldığı" iddiasının gerçeği yansıtmadığını belirterten Günevi, VAKAD’ın bağımsız olduğunu ifade etti.
Kendilerinin hiçbir hükümetin, hiçbir siyasi partinin, hiçbir kamu kurumunun, hiçbir örgütün görüşleri etrafında, talimatları ışığında, kararları altında hareket etmediklerini belirten Günevi, derneğin farklı politik görüşleri, dini inançları, cinsel yönelimleri, kültürü ve etnik kimliği olan kadınlardan oluştuğunu belirtti.
Deprem sonrası ellerinden geleni yaptıklarını belirten Günevi, dağıtılan yardımlarla PKK propagandası yaptıkları iddalarına değinerek, "Devlet, yardımları depolarda günlerce bekletirken, yardım malzemeleri depolarda çıkan yangınlarda yanıp yok olurken, yazlık çadırlarda çocuklar yanarak ya da soğuktan ölürken, biz elimizden geleni yaptık. Haklısınız örgütlüydük. Tüm Türkiye’de örgütlüydük. İnsanlık örgütlüydü. Ülkenin her yerinden insanlar kutular içinde yolladılar insanlıklarını. Kimler ne yolladı, liste elinizde. Okuyun görün nerelere gidildi hangi yardımlar yapıldı" dedi.

'HIRSIZ GİRMİŞ SANIRKEN’
Konteynerlerine girildiğini davanameden öğrendiklerini belirten Günevi şöyle konuştu, "3 Mayıs günü derneğimizin konteynerinde arama yapılmış. Gizlice kapımız zorlanmadan açılmış ve kilitlenmiş. Biz hırsız girmiş sanırken, 1 yıl sonra davanameden okuyup öğreniyoruz ki, dernek konteynerimize polis, bizim haberimiz olmadan girmiş. Çalışma notları, beraber çalıştığımız sivil toplum örgütlerinin telefon listesi ve bir arkadaşımızın nüfus cüzdanı alınmış. O defterde depremle ilgili yürütülen çalışmalar vardı. Peki bu çalışmaların içinde herhangi bir örgütün, siyasi düşüncenin propagandası var mı? Yok. Peki, nerden çıktı bu propaganda meselesi? Gizli tanıktan. Peki, ne diyor gizli tanık? VAKAD’la ilgili hiçbir şey. VAKAD’ın adı dahi geçmiyor gizli tanık ifadelerinde. Kime? Ne zaman ? Nerede? Kim tarafından nasıl propaganda yapılmış? Bizler adalete güvenmek istiyoruz, mülkün temeli budur. Hakkımızda hiçbir delil olmadan açılmış olan davayı kabul etmiyor ve mahkeme tarafından reddedilmesini istiyoruz. Derneğimize gizlice giren kişi veya kişilerden de şikayetçiyiz." (Gülay ÖZEK/DHA)


  http://www.radikal.com.tr/112423111242316

  YORUMLAR
  (6 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Bu nasıl bir akıl? - karçiçekleri

  Barışa giden bu süreçte kürde ait ne varsa yok edilmeye çalışılıyor. Bunu izah etmek , bunu anlamak mümkün değil. Allah akıl ve fikir versin.

  SEVGİLİ ZOZAN - hilarion21

  Sevgili Zozan Özgökçe, seni Van'da yaşadığım dönemde sevgili Zelal Özgökçe vasıtasıyla tanımıştım. Bilmeyenler için söylüyorum senin kadınlar için ortaya koyduğun mücadele partiler ve politikalar üstü bir mücadeledir. Her ne kadar ben erkek olsam da; Van'da kadın olmanın ne demek olduğunu Van'ın feodal erkek egemen anlayışı içerisinde yaşayan biri olarak çok iyi biliyorum. Seni ve Van'daki kadınlarımızı vermiş olduğunuz onurlu mücadele ekseninde selamlıyorum... 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Gününüz kutlu olsun.

  Anlamamazlıktan geliyorlar - cennetkursunu

  İlla da anlamamazlıktan geliyorlar. Siz devletin iş yapmak istemediği yerde iş yapıyorsunuz. devleti mahçup ediyorsunuz. yetmedi bir de kadın olarak bunu yapıyorsunuz. bu büyük suçu işleyeceksiniz, sonra da vay niye derneğimiz, Kürtlerle mücadele, pardon terörle mücadelenin bilmem kaçıncı mal varlıklarına el koyma maddesince kapatmak istiyorsun diyeceksin. Ha bir de gizli tanıktan şikayetçisiniz. Dersim'de 65 açık tanığa 1 gizli tanık ifadesiyle ömür boyu hapse mahkum edilen öğrenciyi duymamazlıktan mı geliyorsunuz! bu ne ya. yeter..anlaşılmayacak tarafı mı kaldı bu işin. Biji Alaturka kardeşlik!

  Dünya kadinlar gününüz kutlu olsun - Barisa sevdali

  Devletce en büyük sucunuz zaten insanlikla ilgilenmeniz. Derdiniz makyaj, oje, sac, moda, kilo, zengin koca, yemek yapma vs.olsaydi inanin tv'lerde ödüllendirilir hic olmadiginiz yerlere gelirdiniz. Kimse derneginize ilismez, dalga gecer gibi hanenize tecavüz etmezdi. Ben asil siz nasil oldu da hala tutuksunuz ona sasiriyorum. O nedenle hem mevcut özgürlügünüzü, hem de kadinlar günümüzü kutlayalim yarin birlikte; daha güzel yarinlara..

  ... - Ariyan

  zaten örgütlü olmanız devleti rahatsız ediyor, devlet kendisine itaat eden robotlaşmış insanlar istiyor. bu arada geçenlerde çıkan bu "teröre finans" kanunun hedefinin ne olduguda kanıtlanmış oldu.işin kısa özeti: devlet kürtlere karşı özel kanunlar çıkarıp operasyonlarını yapıyor.

  BUNLARMI SADECE? - Secret Garden

  bu olay avrupada amerikada israilde,turkiye disinda baska bir ulkede olmus olsaydi,emin olun o polisler suan idamla yargilaniyordu.ama turkiyede olunca olay baskadir.turkiyede halk polis terorunden baska dert cekmiyor.bu ulkede varsa polis devlet teroru var baska teror yoktur.