Varto depremi evleri dağıtılıyor!

Varto depremi, Türkiye'deki milyonlarca genç için artık tarih kitaplarında kalmış bir afet. 38 yıl önceki depremde evleri yıkılan vatandaşlar için yaptırılan evler ise dün ailelere teslim edildi.

MUŞ - Varto depremi, Türkiye'deki milyonlarca genç için artık tarih kitaplarında kalmış bir afet. 38 yıl önceki depremde evleri yıkılan vatandaşlar için yaptırılan evler ise dün ailelere teslim edildi. Muş merkeze bağlı Dumlusu Köyü'ndeki 22 afetzede aile, sonunda kendileri için yapılan konutlarına kavuştu. Ama çok sayıda hak sahibi vatandaşın hâlâ ev için beklediği belirtildi.
Kumlusu Köyü'nde 2002 yılında yapımına başlanılan ve 2004 yılında tamamlanan konutların ailelere teslimi için Bayındırlık İl Müdürlüğü yemekhanesinde kura çekimi yapıldı. Kura çeken hak sahiplerinden Mehmet Zahit Aykan, asıl hak sahibinin dedesi olduğunu, ancak onun öldüğünü ve veraset yoluyla konutu kendisinin teslim alacağını anlattı. Aykan, "Onlar depremin acısını yaşadılar. Yıllarca da bir gün kendilerine konut yapılmasını beklediler. Ama bugünü göremediler" dedi.