Varyag bugün muradına eriyor

Çin Halk Cumhuriyeti'nin Ukrayna'dan satın aldığı yüzer kütle Varyag'ın, bugün saat 11.30...

ANKARA - Çin Halk Cumhuriyeti'nin Ukrayna'dan satın aldığı yüzer kütle Varyag'ın, bugün saat 11.30 sularında
İstanbul Boğazı'na gireceği açıklandı. Denizcilik Müsteşarlığı yetkilileri, Karadeniz'de uluslararası sularda bekleyen Varyag'ın Boğazlar'dan geçişi için istenilen hava ve deniz şartlarının bugün uygun olacağının bilgisini aldıklarını söyledi. Yetkililer, Varyag'ın İstanbul Boğazı' na girişinin saat 11.30 sularında başlayacağını belirterek, geçişin üç-dört saat sürmesinin beklendiğini ifade etti.
Müsteşarlık yetkilileri, Varyag'ın, geçiş için istenilen hava ve deniz şartlarının uygun olmaması durumunda geçişin iptal edileceğini kaydetti. Denizcilik Müsteşarlığı yetkilileri, Varyag'ın Boğaz'ı geçişi sırasındaki çalışmaları izlemek için basın mensuplarını da davet etti.
306.5 metre uzunluğunda, 60 metre yüksekliğinde ve 71 metre genişliğindeki Varyag'ın Boğazlar'dan geçişine 11 römorkör ve üç bot eşlik edecek. Kıyı Emniyeti ve Gemi Kurtarma İşletmeleri Genel Müdürlüğü'ne bağlı 80 kişilik ekip de geçişte görev alacak. Boğaz transit geçişe kapatılacak. Motor ve Boğaz vapurları da Varyag'a 3 milden (5.5 km) fazla yaklaşmayacak.