'Varyag'a geçiş izni yok'

Denizcilikten sorumlu Devlet Bakanı Ramazan Mirzaoğlu, Çin'in Ukrayna'dan satın aldığı Varyag adlı geminin Boğazlar'dan geçişine izin verilemeyeceğini söyledi.

NEVŞEHİR - Denizcilikten sorumlu Devlet Bakanı Ramazan Mirzaoğlu, Çin 'in Ukrayna'dan satın aldığı Varyag adlı geminin Boğazlar'dan geçişine izin verilemeyeceğini söyledi. Mirzaoğlu, "12 milyon insan ile doğa ve tarih dokusunu yok sayamayız" dedi.
Ürgüp'ün Aksalur beldesinde düzenlenen '5. Geleneksel Aksalur Kiraz Festivali'ne katılmak için Nevşehir'de bulunan Mirzaoğlu, Çin'in eğlence gemisi olarak kullanmak için aldığını açıkladığı, Varyag adlı
uçak gemisinin Boğazlar'dan geçişiyle ilgili soruları yanıtladı. Mirzaoğlu, Varyag'ın Rusya tarafından 1978'de tersaneye konulduğunu, geminin, Rusya'nın dağılmasından sonra Ukrayna'da kaldığını anlatarak, "Gerçekte gemiden ziyade bir platform" diye konuştu.
'Çakılsa 6 ay çıkarılamaz'
Mirzaoğlu, şöyle devam etti: "Dümeni ve motoru bulunmayan Varyag, römorkorlarla çekilecektir. Boyu 309 metre olan bu platform, römorkorlarla birlikte 550 metreye ulaşmaktadır. Bugüne kadar boyu 310 metreyi aşan bir geminin geçişine izin verilmemişken, üstelik motoru ve dümeni bulunmayan ve boyu 550 metreye ulaşan bir gemiye geçiş izni verirsek, İstanbul'un hali ne olur? İstanbul Boğazı'nın çok keskin dönüş ve akıntıları var. Platforma hâkim olunamaz. Burada 12 milyon insan söz konusudur. Doğa ve tarih dokusu söz konusudur. Bunları yok sayamayız. Bir yere çakılırsa 6 aydan önce çıkarılamaz."


  ETİKETLER:

  Rusya

  ,

  İstanbul

  ,

  Ramazan

  ,

  Çin