Varyag'a izin çıktı

Genelkurmay, Denizcilikten sorumlu Devlet Bakanı Ramazan Mirzaoğlu'nun Çin'in Ukrayna'dan aldığı Varyag adlı geminin...

ANKARA - Genelkurmay, Denizcilikten sorumlu Devlet Bakanı Ramazan Mirzaoğlu'nun Çin'in Ukrayna'dan aldığı Varyag adlı geminin Boğazlar'dan geçişine ilişkin istediği resmi izin yazısına olumlu yanıt verdi. Genelkurmay'dan, geminin 'önlemli' geçişine izin çıktı.
Mirzaoğlu'nun, Başbakan Bülent Ecevit'in,
'Genelkurmay geminin geçişine izin veriyor' diyerek kendisine ilettiği 'bilgi notu'
karşısında Genelkurmay'dan isteme gereği duyduğu 'resmi yazı' Denizcilik
Müsteşarlığı'na ulaştı. Bunun üzerine, Müsteşarlık'ta 306 metre boyundaki dev platformun Boğazlar'dan geçişine izin verilmesine ilişkin çalışmalar başladı.
Genelkurmay, görüşünü 'bilgi notu' biçiminde hazırladı ve Varyag'ın Boğazlar'dan 'asgari riskle ve belli koşullar altında' geçebileceğini belirtti. Genelkurmay bilgi notunda, motor ve dümen donanımı bulunmayan Varyag'ın 'can, mal, çevre ve seyir güvenliğini tehdit edebilecek riskler en aza indirilerek Boğazlar'dan geçebileceği' görüşü ifade edilerek, istenilen koşullar,
'Geminin kılavuz alması, görüşün asgari 5 deniz mili olması, gemiye 5 römorkörün eşlik etmesi, her iki Boğaz'ın trafiğe kapatılması ve gemide yakıt, yanıcı, patlayıcı madde bulunmaması' biçiminde sıralandı.
Geminin Boğazlar'dan geçişi için son kararı Denizcilik Müsteşarlığı verecek. Varyag adlı dev geminin geçişi için verilecek izin Çin'den Türkiye'ye gelecek 2 milyon turistin yolunun açılmasında da etkili olacak.