Varyag'ın geçişine fırtına engeli

Çin'in Ukrayna'dan satın aldığı Varyag, İstanbul Boğazı'ndan geçmek için Karadeniz'deki fırtınanın dinmesini bekliyor.


Çin Halk Cumhuriyeti'nin Ukrayna'dan satın aldığı donanımsız yüzer kütle Varyag, İstanbul Boğazı'nı geçmek için Karadeniz'deki fırtınanın dinmesini bekliyor.
Denizcilik Müsteşarlığı yetkilileri, Karadeniz'de, Türk karasuları sınırında bekleyen Varyag'ın geçişi için uygun hava şartlarının beklendiğini bildirdi.
Karadeniz'de bugün fırtına nedeniyle 2 metrelik dalgaların oluştuğu belirtilirken, yüzer kütlenin geçişine yardımcı olacak römorkörler de Boğaz'dan çıkış yapamıyor.
Bu hava şartlarında İstanbul Boğazı'nda geçişin yapılmasının doğru olmayacağını vurgulayan yetkililer, şunları kaydetti:
"Yarın fırtınanın daha da artacağı yönünde bilgiler var. 3 günlük hava raporları geliyor. Bu cephenin geçmesinden sonra geçiş olabilir diye düşünüyoruz. Yalnız fırtına çok yavaş ilerliyor. Bu fırtınanın bize pazartesi akşamı ulaşması bekleniyordu. Fakat bugüne kadar uzadı. Yavaş hareket eden bir cephe var."
Frtınanın Karadeniz'i, cuma veya cumartesi günleri terketmesinin beklendiğini ifade eden yetkililer, "Havanın iyiye doğru gittiği noktada ve sabah erken saatlerde seyre başlaması doğru olur" diye konuştu.

KISMETSE CUMARTESİ

Yetkililer, hava durumunun müsait olmasıyla birlikte Varyag'ın cuma veya cumartesi sabahı saat 06.00-06.30 sıralarında İstanbul
Boğazı girişinde hazır olacağını kaydederek, geçişle ilgili şu bilgileri verdi:
"Geçişin başlamasından itibaren İstanbul Boğazı tamamen trafiğe kapatılacak. Gerekli güvenlik tedbirleri alınacak. Boğazlar'dan seyre müsaade edilemeyecek. Genel kapatma kurallarından daha titiz davranılacak. Sadece motorlar ve şehir hatlarına müsaademiz var. Varyag'ın 3 mil yakınına kadar müsaade edilecek. 3 mil sonrası onlara
da kapalı olacak. Gemiden 3 mil öncesi ve sonrası bu deniz taşıtlarına izin verilecek."
İstanbul Boğazı'ndan yedekli geçişlerde konvoy hızının 3.5 Knot olduğunu ifade eden yetkililer, "Geçişin asgari 3 ile 4 saat arasında tamamlanacağı tahmin ediliyor. Ama uygulamada bu daima artıyor. Herhangi bir aksaklıkta geçiş uzar. Aksaklık olmazsa 3-4 saatte biter" dedi.