@ismailsaymaz

'Vasi' atanan genç 'Adli Tıp' raporuyla tutuklandı

'Vasi' atanan genç 'Adli Tıp' raporuyla tutuklandı
'Vasi' atanan genç 'Adli Tıp' raporuyla tutuklandı
Antalya'da hastane raporu ve mahkeme kararıyla akıl sağlığının yerinde olmadığına hükmedilip kendisine vasi tayin edilen Fesih Aslan adlı genç Yurtsever Gençlik davasında ceza alıp tutuklanınca, Adli Tıp genç için 'akıl sağlığı yerinde' raporu verdi
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

Antalya’da PKK ’ya bağlı olduğu iddia edilen Yurtsever Devrimci Gençlik Meclisi’ne yönelik operasyonda 22 genç gözaltına alındı. Gençlerden birisi de 23 yaşındaki çaycı Fesih Aslan’dı. Polise göre Arslan, yalnızca bir eyleme katılmıştı. Kanıt olarak, polisin görüntüleri sunuldu. Bilirkişi raporuna göre, “Gece çekimi yapılması, görüntünün netliğinin bozulması ve göstericilerin yüzlerinin kapalı olması nedeniyle kimliklerinin tespiti mümkün değil”di. Arslan dört gün sonra serbest bırakılsa da onun da aralarında olduğu 22 kişiye İzmir 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı.

MAHKEME VASİ TAYİN ETTİ Arslan’ın ve ailesinin yargılamadan haberi olmadı. Kardeşi Ömer Aslan’e göre ağabeyi bırakıldıktan sonra üç kez sivil polisler tarafından emniyete götürüldü; bu süreçte rahatsızlandı. Polisleri görünce kaçmaya başlayan Arslan, Manisa Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi’ne yatırıldı. Ailesi 23 Mayıs 2012’de Antalya 4. Sulh Ceza Mahkemesi’ne başvurarak, kardeşi Ömer’in ağabeyi Fesih’e vasi tayin edilmesini istedi. Mahkeme rapor için Aslan’ı Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne gönderdi. Hastanenin Sağlık Kurulu, 10 Ağustos 2012’de, “Psikotik bozukluk (kişinin gerçekle bağının kaybolması), tedaviyi reddediyor, içgörü yok” teşhisi koydu, “Vasi tayini gerekir” dedi. Mahkeme 11 Eylül 2012’de Ömer’i vasi yaptı. Ailesi oğullarının bozulan ruh sağlığıyla meşgulken İzmir 10. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki dava, 5 Aralık 2012’de karara bağlandı; 22 gence 629 yıl hapis cezası verildi. Heyet üç yıl görmediği ve bu yüzden akıl sağlığını yitirdiğinden haberdar olmadığı Aslan için “terör örgütü adına faaliyet göstermek”ten beş yıl hapis verdi ve yakalama kararı çıkardı. Bir gün sonra polis mahallede dolaşan Arslan’ı yakalayıp Antalya L Tipi Cezaevi’ne gönderdi.

AKIL SAĞLIĞI YERİNDE Ağabeyine vasi atanan Ömer, tutukluluğa itiraz edince Arslan 10 Haziran 2013’te Adli Tıp Kurumu’na sevk edildi. 4. İhtisas Kurulu’nun yaptığı muayene sırasında Aslan, “askere gitmediğini, altı aydır cezaevinde olduğunu, korsan gösteriye katıldığı için yargılandığını, tedavi görmediğini, madde kullanımı olmadığını, cezaevinde ilaç verdiklerini, ancak adlarını bilmediğini, psikolojik tedavi görmediğini söylediği” söyledi. Muayeneden sonra kurul, oybirliğiyle verdiği kararda, Aslan’ın akıl sağlığının yerine olduğu sonucuna vardı! 26 Haziran tarihli kararda, şöyle deniyor:
“Arslan’ın muayenesinde elde edilen bilgi ve bulguların yorumlanmasından; cezai sorumluluğunu müessir ve kişide şuur ve harekât serbestîsini ortadan kaldıracak veya azaltacak mahiyette herhangi bir akıl hastalığı ve zekâ geriliği saptanmadığı, suçu işlediği sırada fiilin hukuki anlam ve sonuçlarını idrak etme, bu fiille ilgili olarak davranışlarını yönlendirme yeteneğini ortadan kaldıracak boyutta bir akli arızanın içinde olduğuna delalet edecek herhangi bir tıbbi bulgu ve belgeye de rastlanmadığı, bu duruma göre, 9 Aralık 2009 tarihinde sanığı bulunduğu suça karşı cezai sorumluluğunun tam olduğu oy birliği ile mütalaa olunur.”