Vasvie Hasanova'yla birlikte gelecek: Dolandırıldı!

Vasvie Hasanova'yla birlikte gelecek: Dolandırıldı!
Vasvie Hasanova'yla birlikte gelecek: Dolandırıldı!
Almanya'nın Duisburg şehrinde yaşayan 51 yaşındaki Kayserili Hidayet K. mesajlaştığı kişi tarafından dolandırıldı. Bulgaristan'dan Vasvie Hasanova ismini kullanan dolandırıcı 'Birlikte gelecek kuralım!' diyerek 1450 euroyu kendi hesabına geçirdi

RADİKAL - Hürriyet 'ten İbrahim Ergül'ün haberine göre,  Almanya ’nın Duisburg şehrinde yaşayan 51 yaşındaki Kayserili Hidayet K. aynı gün içinde, iki farklı banka aracılığı ile 1450 Euro’yu Bulgaristan’daki Vasvie Hasanova adına gönderdi. Hidayet K., üçüncü kez para istenmesi üzerine dolandırıldığını anlayarak polise gitti.

Duisburg polisine suç duyurusunda bulunan ve “Başkaları da aynı tuzağa düşsün istemiyorum!” diyen Hidayet K., yaşadıklarını söyle anlattı:  “Bana şekerim, aşkım, bitanem diye hitap ediyordu. Resimlerini gönderdi. Ailesinden, kendisinden uzun uzun bahsetti. ‘Birlikte gelecek kuralım!‘ diyerek beni kısa sürede etkiledi.”

95 BİN EUROM ALIKONULDU ŞEKERİM

“Almanya’ya geleceği gün beni havaalanından aradı ve mağduriyetini anlattı. Daha önce Bulgaristan’da ailesinden kalan evi sattığını ve 95 bin eurosu olduğunu söylemişti. Sofya Havaalanı’ndan aradığında, “Şekerim 95 bin euroma el konuldu! Pasaportumu aldılar! Uçamıyorum! Ne olur yardım et!“ dedi. Vergisi yatarsa bu paranın benim adıma banka aracılığı ile gönderileceğini söyledi. Telefondaki yalvarışlarına dayanamadım ve istenen 450 euroyu havale ettim. Kısa sürede bir telefon daha geldi ve bana yanlış anladığımı ödenmesi gereken verginin 1450 euro olduğunu söyledi. Bu kez başka banka aracılığı ile 1000 euro daha gönderdim. Bin euroyu bankadan yeni borç almıştım“

Bir sonraki telefon konuşmasında pasaportunu aldığını anlatan Vasvie Hasanova, heyecanlı bir bekleyiş içindeki Hidayet K.‘dan 650 Euro daha isteyince dolandırıldığını anladı. Hidayet K., soluğu poliste aldı. Telefonlarına ve mesajlarına yanıt alamayınca aynı gün Düsseldorf Havaalanı’na giden Hidayet K., Airberlin’in o saatlerde Sofya’dan uçuşunun olmadığını öğrendi. İkinci kez havale yaptığı bankanın‚ “Tanımadığınız kişilere havale yapmayın!“ uyarısını dahi dikakete almayan Hidayet K. “Çok pişmanım” dedi.