Vatan Caddesi Vatan Caddesi olalı...

Vatan Caddesi'ndaki Cumhuriyet kutlamalarına Hakkâri'de 12 askerin şehit edilmesine karşı gelişen tepki ve duyarlılık nedeniyle halk yoğun ilgi gösterdi.
Haber: TİMUR SOYKAN / Arşivi

İSTANBUL - Vatan Caddesi'ndaki Cumhuriyet kutlamalarına Hakkâri'de 12 askerin şehit edilmesine karşı gelişen tepki ve duyarlılık nedeniyle halk yoğun ilgi gösterdi. Binlerce kişi Türk bayrakları, Atatürk posterleri ve başlarına taktıkları 'Türkiye' bantlarıyla caddenin iki yanını kırmızıya boyadı. Geçmiş yıllara göre bu yılki törene çok daha yoğun ilgi vardı. Ellerinde Atatürk resimleri ve posterlerle gelen vatandaşlardan bazıları, 'Şehitler Ölmez, Vatan Bölünmez', 'Kahrolsun PKK' ve 'Türk Kürt kardeştir' sloganları attı. Askerler coşkuyla alkışlandı.
Vatandaşlar sabah erken saatlerden itibaren Vatan Caddesi'ne gelmeye başladı. Birçok kişi törene çocuğuyla geldi. Aralarında türbanlıların da bulunduğu kadınların sayısı dikkat çekti. Kentin dört bir yanından gelenler Vatan Caddesi'nin kaldırımlarında toplandı. Caddenin Edirnekapı dönüşünden Aksaray'a kadar uzanan bölümü iki taraflı olarak insanla doldu. Tören alanında 10 bin fazla kişi vardı. Pek çok kişi asker üniforması giydirdikleri çocuklarıyla birlikte tören alanına geldi. Çocuğu üniformalı ve plastik tabancalı bir baba da askeri kamuflajını giydi. Katılımcılar başlarınaysa 'Şehitler ölmez vatan bölünmez' ve 'Türkiye' yazılı bantlar taktı.
Öğrencilerden gösteri
Geçit töreni, Vali Güler, 1. Ordu Komutanı Orgeneral İsmail Koçman ve Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ın araç üzerinde halkın Cumhuriyet Bayramı'nı kutlamasıyla başladı. Güler, bayramı anlamına uygun şekilde şölene dönüştüren İstanbullulara teşekkür etti. Öğrencilerin şiir okumasının ardından İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nce okullar arasında düzenlenen 'Cumhuriyetimiz' konulu kompozisyon, resim ve şiir yarışmasında dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi. Programda daha sonra okullara ait halk oyunları ekiplerinin gösterileri vardı. Üsküdar Kuleli Askeri Lisesi ve Üsküdar Kandilli Kız Lisesi öğrencileri ise 'Zor Yıllar' şarkısı eşliğinde vals gösterisi yaptı.
Geçit törenindeyse bando eşliğinde öğrenciler yürüdü. Öğrenciler, askeri disiplindeki yürüyüşleri sırasında, 'Her Türk asker doğar', 'Vatan sana canım feda' sloganları attı.
Askere büyük alkış
Geçit töreninde TSK'ya ait tank taburu, stinger takımı, gösteri TIR'ları ve top bataryaları vardı. Bir araç üzerinde 'Cumhuriyeti biz böyle kazandık' yazısı eşliğinde Kurtuluş Savaşı'nı sembolize eden askerler, savaşa katılan Anadolu kadınları ve kağnı arabası ile Cumhuriyet sonrası yapılanları anlatmak için ressamların, müzisyenlerin ve sanatçıların olduğu araçların geçişi yapıldı. F-16'lar ve helikopterler de gösteri uçuşu yaptı. Subayların kılıç kuşanarak katıldığı geçit töreninde askerler büyük alkış aldı.