'Vatan da yerinde din de'

Başbakan Tayyip Erdoğan, Hz. Muhammed için hazırlanan 'sonpeygamber' adlı internet sitesinin açılışındaki konuşmasında Malatya'daki katliamı kınayarak "Biz adam oldukça vatan da, din de yerinde" dedi.

İSTANBUL - Başbakan Tayyip Erdoğan, Hz. Muhammed için hazırlanan 'sonpeygamber' adlı internet sitesinin açılışındaki konuşmasında Malatya'daki katliamı kınayarak "Biz adam oldukça vatan da, din de yerinde" dedi.
Hz. Muhammet'i bilimsel veriler ışığında tüm dünyaya anlatmak için Türkçe, İngilizce ve Rusça olmak üzere hazırlanan 'sonpeygambe' internet sitesi dün Cemal Reşit Rey'de düzenlenen galayla açıldı. Başkaban Erdoğan, eşi Emine Erdoğan, Devlet Bakanı Mehmet Aydın, İstanbul İl Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah, İstanbul Valisi Muhammer Güler ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kadir Topbaş'ın protokol sırasında oturduğu açılışa, türbanlı kadınların çoğunluğu oluşturduğu çok sayıda kişi katıldı. Galada konuşan Erdoğan, "Bize ne oluyor ki topraklarımızda rahatça yaşayan insanlar öldürülüyor. Buna hakkımız yok. Kim görevlendiriyor da mutlak yaratıcının yarattığını öldürüyorlar. Buna Türkiye devleti yönetimi olarak da, insan olarak da evet dememiz mümkün değil. Kınıyoruz, lanetliyoruz." dedi.
Sıfatı ne olursa olsun kimsenin böyle bir görevle görevlendirilemeyeceğini söyleyen Erdoğan, sözlerine şöyle devam etti:
"Soruyorum. İnancına güvenen inanç hürriyetinden korkar mı? Güçlü inanca sahipsek bu kin, bu düşmanlık ne? Bu cehaletin bedelidir. Malatya'da meydana gelen cinayet böyle tanımlanabilir. Son günlerde inanç ve kültürümüze yabancı kin ve nefret edebiyatının yayılmak istendiğini görüyoruz. Öfke ve şiddet içeren bu söylemin ne kadar tehlikeli olabileceğini son menfur hadiselerde gördük. Vatan elden gidiyor. Din elden gidiyor gibi kışkırtıcı söylemlerin genç dimağları nasıl değiştirdiğini bilirim. Kimse tahammülsüzlüğü pompalamasın. Biz adam oldukça vatan da yerinde, din de yerinde "
Kürsüye gelen Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu ise, Malatya'da işlenen katliamın herkesi üzdüğünü, masum bir insanın canına kastetmenin, tüm insanlara kastetmek olduğunu ifade etti.
İnternet sitesini kuran Meridyen Destek Derneği'nden Hümeyra Şahin, bu siteyi Danimarka'da patlak veren karikatür krizinden sonra hazırlamaya karar verdiklerini ve çalışmaya altı ay önce başladıklarını söyledi. Şahin, internet sitesini ve aynı zamanda Hollywood'un ünlü filmlerin afişlerini de tasarlayan Emrah Yücel'le bir tanıdıkları vasıtasıyla tanışıp çalışmaya başladıklarını belirtti. Dernek üyelerinin sosyokültürel konumunun yüksek olduğunu söyleyen Şahin, finansmanda sorun yaşanmadığını söyledi.