'Vatan için ölürüz' deyip öldü

'Vatan için ölürüz' deyip öldü
'Vatan için ölürüz' deyip öldü

Çetin Haspişiren (Ortada) Üsküdar Nakkaştepe mezarlığında toprağa verildi.

Emekli Korgeneral Çetin Haspişiren, Balyoz davasından beraat eden emekli Tuğgeneral Ali Aydın'ın ziyarete gitti. Görüşme sırasında ayağa kalkıp esas duruşa geçen Haspişiren, 'Mustafa Kemal'in askeriyim' dedikten sonra kalp krizi geçirerek yaşamını yitirdi.

Radikal.com.tr - Emekli Korgeneral Çetin Haspişiren, Balyoz davasından beraat ettiği için ‘geçmiş olsun’a gittiği emekli Tuğgeneral Ali Aydın ’ın evinde kalp krizi geçirerek hayatını kaybetti.
Emekli Tuğgeneral Ali Aydın, emekli Korgeneral Çetin Haspişiren’in son anını şöyle anlattı:
“Ayağa kalktı. Esas duruşa geçti. ‘Bu ordu milletin ordusudur vatanımız için ölmeye hazırız. Ben de ölmeye hazırım. Mustafa Kemal’in askeriyim’ dedi. Selam verdi. Oturdu, kalp krizi geçirdi.”

Toygun Atilla ve Seyit Erçiçek’in Hürriyet ’teki haberine göre, emekli Tuğgeneral Ali Aydın’ın Beşiktaş ’taki evinde önceki akşam geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybeden emekli Korgeneral Çetin Haspişiren için dün 1’inci Ordu Komutanlığı’nın yanındaki Selimiye Camii’nde cenaze töreni düzenlendi.

İkindi namazına müteakip düzenlenen cenaze törenine Çetin Haspişiren’in eşi Süheyla, oğulları Ege ve Fırat Haspişiren’in yanı sıra Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Servet Yörük, eski Jandarma Genel Komutanı emekli Orgeneral Rasim Betir, emekli Orgeneral Edip Başer, emekli Tuğgeneral Ali Aydın ve çok sayıda askeri erkân ve yakını katıldı.

Emekli Tuğgeneral Ali Aydın, “Ölüme imrenilmez ama ölümü imrenilecek bir ölüm. Mekânı cennet olsun, Allah herkese öyle bir ölüm nasip etsin” dedi.


  http://www.radikal.com.tr/115619711561976

  YORUMLAR
  (6 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  yorum - Atölye

  Radikal Gazetesinde yorum yapan özellikle Atatürk ve Cumhuriyet, laiklik karşıtlığında yorum yapanları hayretle izliyorum ve bunları yerel gazetelerde haber altına yorum yapan fanatik, bağnaz, ilkel, primitif düşüncelerle o kadar benzeştiriyorum ki şaşırıyorum genel kamuoyu yerele indirgenmiş fanatizm tüm ülkenin kodlarına girerek yozlaşma tamamlanmıştır, bakarmısınız Atatürk despotmuş pöhh doğrusu, cehaletin ölçüsü kaçmış, okumuyorlar ama ne hikmetse her şeyi de biliyorlar. Demokrasi diktatörlüğünde yaşayan mutlu kölelerin sözleri de olsa bunlar insanı rahatsız ediyor.

  yorumcu arkadaş! - cinephile

  Hangi demokratik ülkeymiş o Mustafa Kemal'i despot, diktatör gören. Bazı yorumlar o kadar sığ ki, sırf bir düşünceyi savunmadığı için olmayan şeyleri var gibi gösterebiliyor insan.

  FAZLA HEYECAN KALP KRİZİNE SEBEPTİR - m.rozbilen

  Bu ordu milletin ordusudur.Sizce doğru mu? Eğer doğruysa millete karşı yapılan bunca darbeler neydi? Genç nesiller yaşamadıkları için bilmez. Çoğuna masal gibi geliyor.Bütün darbelerde eğitilmişler,okur yazarlar darbe gördü.İnsanlar toplama kampları gibi yerlerde günlerce, aylarca mahkeme yüzü görmeden gözaltında kaldı.İnfaz edilenleri saymıyorum.Bütün bunları babam mı yaptı.Kendisine "milletin ordusu" dedikleri ordu yaptı.Hala o heyecanla esas duruşa geçip kendini kaybedecek kadar heyecan dolu sözler sarf edip o günlerin hayalini kuruyorlar.

  Gönülden telepati - Atölye

  Mustafa Kemal Askeri olmak, emperyalizm karşıtlığı ve tam bağımsızlık kavramları ile ilintilidir. Bu ülkenin misaki milli sınırlarını bir avuç yürekli inançlı insanlarla belirleyen Osmanlının küllerinden bir Ulus devlet yaratan, Anadolunun aydınlanmasını ve rasyonel akla geçiş ile birlikte rönensanını gerçekleştiren bu çağın en büyük insanı ve lideri ile telepatik ilişki kuran Türk askerine selam olsun, onun gücünden manevi gücünden içerde ve dışarıda rahatsız olanlar saldırılarına devam ede dursun, o ve onun kurduğu Cumhuriyet ilelebet devm edecektir. Var ol paşam yattaığın yer ışıklar dolsun, Allah rahmet eylesin.

  @c.uyan - brotherlouie

  Sizin demokratik ülke dediğiniz ülkeler kim? Madem bu kadar demokratikler ve demokrasiden anlıyorlar o halde neden ülkemizde şeriatçıları destekliyorlar? Atatürk alternatifi Tayyip midir? O demokratik dediğiniz ülkelerin acaba tarihlerinde Atatürk gibi bir insanları olmuş mu? Globalleşme yalanı altında onu devşir bunu devşir sonra da sizin gibi beyin göçünü tamamlamışlara demokratik ülkeyiz propagandaları yaptır. Irak senin demokratik ülke diye tanımladığın barbarların sayesinde demokrasiye ulaştı ve bu muhteşem demokrasinin rehavetine kapıldıkları için her hafta kutlama için birbirlerini bombalarla havaya uçuruyor. Eminim keyifle bu demokratik ortamı izliyorsunuzdur.

  YANLIŞ HESAP BAĞDAT'TAN DÖNER - c. uyan

  Mustafa Kemal demokratik ülkelerde bir demokrat olarak değil, bir despot, bir diktatör olarak görülüyor. Bu nedenle de generallerimizin çoğu kendilerini halkın emrinde ve hizmetinde değil, hayatta olmayan Mustafa Kemal'inemrinde ve hizmetinde olduklarını sanıyor. Ve böyle olunca da başları beladan kurtulmuyor. Kimi hapiste, kimi hapiste olan arkadaşları yüzünden kahroluyor. Ama Roboski'de havadan askerler tarafından bombalanarak parçalanan 34 yurttaşın hayatı ve yakınlarının kederi, acısı umurunda bile değil. Subaylar yanlış eğitiliyor ve yanlış değerlere göre şartlandırıyorlar. Askeri okullarda ve harp akademisindeki eğitim sistemi acil bir şekilde mercek altına alınmalı ve çağımızın şartlarına göre yeniden düzenlenmeli.