'Vatan Kürdistan, Başkan Öcalan' kararı: 'Şok edici' ama özgür

'Vatan Kürdistan, Başkan Öcalan' kararı: 'Şok edici' ama özgür
'Vatan Kürdistan, Başkan Öcalan' kararı: 'Şok edici' ama özgür
"Vatan olacaksa Kürdistan olsun. Bayrak olacaksa kesk ü soru zer (sarı-kırmızı-yeşil) olsun. Başkan olacaksa Abdullah Öcalan olsun" mesajı için mahkeme kararını verdi.

İstanbul Anadolu 35. Sulh Ceza Mahkemesi, arkadaşının cep telefonuna "Vatan olacaksa Kürdistan olsun. Bayrak olacaksa kesk ü soru zer (sarı-kırmızı-yeşil) olsun. Başkan olacaksa Abdullah Öcalan olsun. Kürdistan kurulacaksa canımız feda olsun. Bu mesajı tüm Kürtlere yollamayan namert olsun. Be serok jiyan nabe (Öndersiz yaşam olmaz). Yurtsever Gençlik" yazılı SMS atan sanığa beraat kararı verdi.

Vatan gazetesinden Kemal Göktaş'ın haberine göre, İstanbul Kartal'da bir inşaatta çalışan M.K, cep telefonuna, beraber çalıştığı arkadaşı H.A'nın telefonundan gelen SMS üzerine şikayetçi oldu. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na ifade veren H.A, inşaatta 25-30 kişinin çalıştığını ve beraber yattıklarını belirterek mesajı kendisinin çekmediğini, birlikte çalıştığı arkadaşlarından birinin çekmiş olabileceğini söyledi. Başsavcılık ise H.A'ya "örgüt faaliyeti çerçevesinde suçu ve suçluyu övmek" suçlamasıyla dava açtı. Bu sırada H.A başka faaliyetleri nedeniyle " PKK üyesi" olduğu iddiasıyla tutuklanarak Tekirdağ F Tipi Cezaevi'ne konuldu.

ÖZGÜRLÜK LEHİNE DİNAMİK YORUM

Davaya bakan Anadolu 35. Sulh Ceza Mahkemesi, sanık H.A'nın beraatine karar verdi. Kararda, sanığın mesajı attığının kesin olarak bilinmediği ve "şüpheden sanık yararlanır" ilkesine göre cezalandırılamayacağı belirtildi. Sanığın mesajı attığı kabul edilse dahi cezalandırılamayacağı belirtilen kararda, Yargıtay ve AİHM'in bazı kararlarına atıf yapılarak şöyle denildi:

"Anayasa ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nde öngörülen, Yargıtay ve AİHM kararlarıyla da desteklenen ifade özgürlüğünün kullanılması kapsamında kaldığı ve suçun yasal unsurları itibari ile oluşmadığı açıktır. AİHM kararlarında da açıklandığı üzere ifade özgürlüğü demokratik toplumun temel değerlerindendir. Bireyin gelişimi ve toplumun ilerlemesi için vazgeçilmezdir. İfade özgürlüğü yalnız hoşa giden zararsız düşünceler için değil, özellikle sarsıcı, toplumun çoğunluğunun beslediği değerlere aykırı şok edici ifadeler için önemlidir. İfade özgürlüğüne yapılacak müdahalenin meşru olması için yasal koşulların gerçekleşmesi yanında sınırlandırmanın demokratik toplumda gereklilik kriterine taşıması gerekir. AİHM kararlarında da bu husus toplumsal ihtiyaç olarak ifade edilmiştir. AİHM kararlarında özgürlük lehine dinamik yorum yaparak bireyin ifade özgürlüğü konusunda özel hassasiyet gösterilmektedir."


  http://www.radikal.com.tr/1163438116343819

  YORUMLAR
  (19 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  WOW! - demokrat09

  Okuduma halen inanamiyorum. Bi tek kelimeylen WOW, oh my god, cant believe it, in turkey. Bravo. Ilk okudum güzel demokrasiyi her yönüylen degerlendiren bir karar, düsünce, felsefe veya dedikleri gibi bireyin toplumun gelisebilmesi ilerlemesi icin vazgecilemiyek ifade özgürlü. Sadece hosumuza giden degil, hosumuza gitmiyen görüsleride dinliyebilmeliyiz, birbirimize zarar vermedimiz müdettce. Bi kelimeylen Demokrasi, nave azadi, brati, asitiyi ji hemu mirov. Özgürlük kokusu o kutsal özgürlük kokusunu aldim bu karari okudumda. TC özgürlük kokusunu aliyor. Xer hat sersere me u sercave tu hat bireyin ve toplumun özgürlügü. WOW halen cant believe it. Unbelivebal. I feel only happy.

  Ayrica - user1153100

  Ayrica hem mahkemeye hemde o masaji atana BRAVO diyorum. Iki cesaret ve özgür ifade örnegi!

  Ulusal Mağduri Bakış - Nasreddin Hoca

  Hem Türkçe yazılmış Radikal'i oku, hem yargı kararındaki "şok edici" vurgusunu anlamadan eleştir; üstüne bir de mazlumu oyna! Radikal okumayı bırakmayı düşünen yorumcular! Bırakın! Daha yazıyı okumadan; kendini mağdur edebiyatı yapma rolüne hazırlamış kafa ile anlayacağınız haberleri hiç okumayın daha iyi...

  yanlıs anladınız - biracaipadam

  şok edici lafı tırnak içinde kullanılmıs yani radikalin lafı degıl o . yani şok edici bir ifade olmasına ragmen serbest kaldı diyor sok edıcı tanımlamasını da mahkeme yapmıs sanırım haberı tam okumadan yorum yaptınız

  Şoka Tedavi - ibretnüma

  APO denilen şahsı önder olarak addetmeyi, bunun için parayla SMS atmayı; ayrıca suçu ve suçluyu övmeyi normal gören bir zihniyet asıl beni şoka sokuyor.

  bu ülkenin - kaşınan adam

  Bağımsız ve özgür bir ülkenin içinde başka isimli bir devlet ve onun devlet başkanı olamayacağını göre bu SMS tamamen bu ülkenin bağısızlığına ve toprak bütünlüğüne saldırı içeriyor.Aslında zanlının ceza alması gerekiyor.Ancak mahkemelerimizin her ne kadar verdiği kararları beğenmesekte burada zanlının ifadesine dayanarak SMS onun göndermediğine inanmış ve şüpheden zanlıyı yararlandırmış.Tabi burada son zamanlarda hükümetin barış süreci olarak adlandırdığı politikanın azımsanmayacak etkisi olduğu bir gerçek.Çünkü sonuçlanan Ergenekon ve Balyoz gibi davalarda sözü edilen hukuki kuralın dikkate alınmadığı yada göz ardı edildiği çok yazıldı çizildi..

  NORMALLEŞMENİN ÖTESİNDE DEYİLİZ - SERMETFAHRİ

  Bu mesajın kimseyi rencide edecek bir yünü görmedim.tam tersine bir normalleşme sürecini anlatan bir duygu olmalı.içinden gelen bir duyguya bizden`de ancak saygı beklenmeli,ne kadar abartsan canın yanar demişler.onun içi bırakın her şey akışında gitsin.