Vatana millete hayırlı olsun!

İSTANBUL -  Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker  Danıştay tarafından ‘dondurulan’ GDO Yönetmeliği konusunda bakanlıktan savunma bile istenmediğini söyledi. Eker, “Dava açıldığını da dün (önceki gün) öğrendim” dedi.
GDO Yönetmeliği’yle ilgili bir vatandaşın açtığı davayı gören Danıştay 10. ve 13. daireleri, yönetmeliği durdurdu. Gerekçe: Bu yönetmeliğin  dayandığı bir yasa henüz ortada yok. Tarım Bakanı Eker ise kararı dün ‘hayırlı olsun!’ diye karşıladı:
“(Biyogüvenlik Kanunu) Kanun çıkıncaya kadar elimizde başka kanunlarımız var. Gıda Kanunu var, Yem Kanunu var Bunların hepsi bize yönetmelik düzenleme yetkisi veriyor. Biz buradan aldığımız yetkiyle, Biyogüvenlik Kanunu çıkıncaya kadar boşluk olmasın, Türkiye bu alanda bir denetim yapsın, bir kontrol yapsın, başıboş kalmasın diye bu yönetmeliği çıkardık. Ama maalesef konunun uzmanı olmayanlar, ilgisiz insanlarla, hibrit tohum ile GDO ürün arasındaki farkı bilmeyenler halkın kafasını karıştırdılar. GDO diye domatesi, salatalığı, patlıcanı gösterdiler. Ben dava açıldığını da, karar verildiğini de dün (önceki gün) öğrendim. Bizden savunma istenmedi. ‘Sizin amacınız neydi?’ denmedi. Bu bir yargı kararı, gereği neyse onu yapacağız. Bunların hepsine baktığımda sadece hüzünlü bir tebessüm geliyor içimden. Hayırlı olsun.” 

Ne yediğini biliyor musun?
Yönetmelik GDO’lu ürünlere bilimsel inceleme şartı, GDO’luysa etiketine yazılması gibi uygulamalarla tüketiciye ‘ne yediğini bilme’ şansı getiriyordu. Bu ‘şans’ Biyogüvenlik Yasası çıkana kadar tarih olmuş oldu.  Aralık 2004 tarihinde çıkması beklenen yasa, beş yıldır operadaki hayalet misali TBMM koridorlarında dolaşıyor. (Radikal)