Vatandaş bütçeye karıştı

Çanakkale'de sandık başına giden vatandaşlar, belediyenin parasını nereye harcayacağına karar veriyor.
Haber: HANİFE ŞENYÜZ / Arşivi

ANKARA - Çanakkale'de sandık başına giden vatandaşlar, belediyenin parasını nereye harcayacağına karar veriyor. Temeli 1989 yılında Brezilya'nın Porto Allegre kentinde atılan model gereği Çanakkale'de 2008 belediye bütçesi halka sorularak yapılacak. Çanakkale, Türkiye'de bu modeli uygulayan ilk il.
'Bütçemi biliyorum, hesabımı soruyorum' sloganlı model kapsamı altında her mahallede sandıklar kuruluyor, halk altı başlık altında öncelikli ihtiyacına göre oy kullanıyor. Barbaros Mahallesi'nin oylaması 'Türkmen'in Kahvesi'nde yapıldı. Mahalleli yol, kaldırım ve trafik düzenlemesini öncelikli yatırım alanı olarak belirledi. Ortak kullanım alanlarının geliştirilmesi ve toplu taşımaysa son sırada yer aldı.
Oylama yapılan üç mahallede, yalnız Romanların yaşadığı Fevzipaşa Mahallesi'nde farklı sonuçlar alındı. Romanların öncelikli ihtiyaçlarının ortak kullanım alanı ve sosyal hizmetler olduğunu söyledi. Zorunlu eğitim süresinin sekiz yıl oyduğunu hatırlatan Fevzipaşalılar, mahallelerindeki okulun sadece beş sınıfı olduğunu hatırlattı. Ama bu istek MEB'e havale edildi.
Çanakkale, BM Kalkınma Programı ve AB finansman desteğiyle İçişleri Bakanlığı tarafından başlatılan projede ilk pilot il oldu. CHP'li belediye başkanı Ülgür Gökhan, katılımın bütçenin personel, büyük altyapı yatırımları gibi ana kalemlerini kapsamadığını vurguladı. Mahallelinin söz hakkı, yatırım kaleminin içinde mahalleler için ayrılacak tutarların nasıl harcanacağına ilişkin.