Vatandaş Nâzım Hikmet öleli 46 yıl oldu

Geçen yıl vatandaşlık hakkı iade edilen Nâzım Hikmet için ölüm yıldönümü olan bugün, çeşitli etkinlikler yapılacak.İSTANBUL - Nazım Hikmet Ran, ölümünün 46. yılı olan bugün düzenlenecek çeşitli etkinliklerle anılıyor. Başta Nazım Hikmet Kültür Merkezi olmak üzere bazı belediyeler ölümünün 46. yılında, Nazım’ı şiirleri, sinevizyon gösterileri ve müziklerle anacak. Nazım Hikmet Kültür Merkezi’ndeki etkinlikler şairin hayatından kesitlerin yeraldığı sinevizyon gösterisiyle saat 20.30’da başlayacak. Müzikli ve şiirli sunumun ardından, ‘Nazım Hikmet-Bertolt Brecht Değişme ve Değiştirme Tutkusu’ adlı bir söyleşi gerçekleştirilecek.
Nazım Hikmet Kültür Merkezi Ankara Şubesi ise Nazım Hikmet’i, onun Küba gezisine ışık tutan Çağrı Kınıkoğlu’na ait belgesel film ‘Nazım’ın Küba Seyahati’ ile anacak. Kadıköy Belediyesi Barış Manço Kültür Merkezi’nde gerçekleşecek etkinlik de saat 20.00’de başlayacak. Konuşmalar, şiir, şiir-gösterimi ve müzik dinletilerinin yer alacağı etkinliğe çeşitli dallardan sanatçılar da katılacak.

İzmir’de Edip Akbayram
İzmir Büyükşehir Belediyesi ise bir konser düzenliyor. Edip Akbayram’ın sahne alacağı Nazım Hikmet’i Anma Konseri, bu akşam saat 21.00’de, Fuar Açıkhava Tiyatrosu’nda gerçekleştirilecek. İzmirliler, ücretsiz davetiyelerini Fuar İsmet İnönü Sanat Merkezi gişesinden temin edebilecek.
1901 yılında Selanik’te doğan Nazım Hikmet, 1951 yılında alınan Bakanlar Kurulu kararı ile vatandaşlıktan çıkarılmıştı. 3 Haziran 1963 yılında Moskova’da ölen Nazım, ancak yıllar sonra, geçtiğimiz aylarda Bakanlar Kurulu kararıyla Türk vatandaşlığına dönebildi. (anka)