Vatandaş Varujan Turaç istedi, Ermenice kitaplar ücretsiz oldu

Milli Eğitim Bakanlığı azınlık okullarında Türkçe dışındaki dillerde okutulan ders kitaplarını da ücretsiz dağıtma kararı aldıANKARA - İstanbul’da yaşayan Ermeni vatandaş Varujan Turaç’ın Cumhurbaşkanlığı’na yaptığı başvuruyu dikkate alan hükümet azınlık okullarında Türkçe dışındaki dillerde okutulan ders kitaplarını da ücretsiz dağıtmayı kararlaştırdı.
Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), geçen 8 Ocak’ta, 2009-2010 eğitim-öğretim yılından itibaren azınlık okullarında okutulan Türkçe ders kitaplarının öğrencilere ücretsiz dağıtılmasını kararlaştırdı. Bu konuya ilişkin olarak MAB’ten dün yapılan açıklamada, özel azınlık okulları tarafından 40 bin olarak bildirilen ilköğretim ve ortaöğretim ders kitabı ihtiyacının, ücretsiz dağıtım planına dahil edildiği belirtildi. Açıklamada, bu kitapların maliyetinin yaklaşık 58 bin Türk lirası olduğu ifade edildi.
Ancak, devletin azınlık okullarına yönelik açılımı bununla sınırlı kalmadı. Varujan Turaç isimli vatandaş Ermeni okullarının sorunlarıyla ilgili daha önce TBMM Dilekçe Komisyonu’na başvuru yaparak yardım istemişti. Turaç geçen 27 Şubat’ta da Cumhurbaşkanlığı’na da bir dilektee gönderdi ve şöyle dedi: “Devletimiz yıllardır 15 milyon öğrencimize bedava ders kitabı dağıtırken, Ermeni cemaati üç bine yakın öğrencisine ders kitabı bastıramadığı için fotokopi çektirerek, Ermenice eitimini yapıyor. Devletimiz isterse pekala bu ayıbı kaldırabilir. Allah için mektubumu sayın Cumhurbaşkanımıza vermenizi rica ediyorum.”

Köşk MEB’e iletti
Mektup, Cumhurbaşkanı Genel Sekreterliği’nce 27 Nisan günü “İstanbul’dan Varujan Turaç’ın Ermeni okullarının ihtiyaçlarını dile getiren dilekçesi ilişikte gönderilmiştir” notuyla birlikte Milli Eğitim Bakanlığı’na iletildi.
Milli Eğtim Bakanı Nimet Çubukçu, Varujan Turaç’ın dilekçesini 15 Haziran’da Yayınlar Dairesi Başkanlığı’na iletti. MEB’in dünkü açıklamasında Ermeni okullarında sadece Türkçe ders kitaplarının dağıtılmasıyla yetinilmeyeceğini, Varujan Turaç’ın sözünü ettiği ‘fotokopi ile çoğaltılan Ermenice kipatların’ da baskı ve dağıtımının yapılacağı duyuruldu. Açıklamada, Ermenice ders kitaplarının baskı ve dağıtım maliyetinin 100 bin TL olacağının tahmin edildiği belirtildi.
Açıklamada “Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığınca uygunluk kararı verilmesi, baskıya hazır örneklerinin CD kayıtları ile Başkanlığımıza teslim edilmesi ve ihtiyacın ilgili birimler tarafından bildirilmesi halinde özel azınlık okullarında kendi dillerinde okutulan ders kitaplarının da baskı ve dağıtımlarının Ücretsiz Ders Kitabı Temini Projesi kapsamında yapılması uygun görülmektedir” ifadesine yer verildi.
Bu arada azınlık okullarının sorunları Başbakan Tayyip Erdoğan’ın AB büyükelçilerine dün verdiği yemekte de gündeme geldi. Erdoğan, yemekte “Diğer ilk ve ortaöğretim okullarında yaptığımız gibi azınlık okullarındaki öğrencilerimize de bu imkanı sağlamaya başlıyoruz” dedi. (Radikal)