Vatandaş yolu açtırmak için her yolu deniyor!

Yetkililer kapanan köy yollarının açılması için vatandaştan çok sayıda asılsız ihbarın geldiğini belirtiyorMUŞ - Muş’ta kar nedeniyle kapalı olan köy yollarını açtırmak isteyen bazı vatandaşların asılsız ihbarda bulunduğu bildirildi.
İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Ali Edip Budan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, asılsız ihbarların karla mücadele çalışmalarını aksattığını belirtti.
İl Özel İdaresini arayan bazı vatandaşların kendilerini köy muhtarı olarak tanıttığını ifade eden Budan, "Arayanlar ’köyde hasta var’ veya ’köyde cenaze var’ diye ihbarda bulunuyor. Biz de tüm ekiplerimizi ihbarın yapıldığı köyün yolunun açılması için seferber ediyoruz. Ancak yolu açıp köye ulaştıktan sonra ihbarın asılsız olduğunu görüyoruz" dedi.
Asılsız ihbarların çalışmalarını olumsuz etkilediğini belirten Budan, şöyle konuştu:
"Köy yolları belirli bir plan ve program dahilinde açılıyor. Bu programda aksama olduğu zaman çalışmalar gecikiyor. Acil durumlarda çalışmalarımızı bırakarak bölgeye en yakın iş makinemizi yolu açması için söz konusu köye sevk ediyoruz. Bir hasta olduğu zaman hemen ekiplerimiz ilgili köyün yolunu açıyor ve hastayı il merkezine ulaştırıyor. Bunun dışında asılsız ihbarlar sıkıntı yaratıyor. Boş yere çalışmalarımız aksıyor. Asılsız ihbarlar olmasa köy yolları daha kısa sürede açılır."
İhbarların yüzde 50’sinin asılsız olduğunu ifade eden Budan, "Asılsız ihbarda bulunduğu belirlenenler hakkında yasal işlem yapacağız" diye konuştu.
Budan, karla mücadele konusunda 14 greyder, 12 dozer, 6 kar bıçaklı kamyon, 130 personelle aralıksız çalıştıklarını kaydetti.
İl Özel İdaresi Saha Amiri Mehmet Seçkin ise en son dün gece asılsız ihbar aldıklarını söyledi.
Korkut ilçesine bağlı Akyıldız köyü yolunda yolcu taşıyan minibüsün kar nedeniyle yolda kaldığı yönünde ihbar geldiğini ifade eden Seçkin, "İhbar üzerine ekiplerimizi söz konusu yola yönlendirdik. 2 saat süren çalışma sonucu, kar nedeniyle kapanan köy yolu açıldı ama yolda söz konusu minibüse rastlanmadı" dedi.(aa)