Vatandaşın yüzde 78'i önlem
almamış

Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Ahmet Mete Işıkara, halkın deprem konusunda hâlâ bilinçsiz olduğunu söyledi.

İSTANBUL - Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Ahmet Mete Işıkara, halkın deprem konusunda hâlâ bilinçsiz olduğunu söyledi. Deprem anketi de Işıkara'yı doğruladı. Ankete katılanların yüzde 68'i deprem anında nasıl davranacağını bilmiyor, yüzde 78'i evinde hiçbir önlem almamış.
Prof. Işıkara, Rasathane, Turkcell ve TÜRVAK (Türker İnanoğlu Vakfı) işbirliğiyle hazırlanan 'Deprem Eğitim Programları'nı anlattı. Doğal Afet Sigortaları Kurumu' nun (DASK) kurulmasının önemli bir adım olduğunu söyleyen Işıkara, 10 ayda 2.2 milyon zorunlu deprem sigortası poliçesinin düzenlendiğini belirtti. İstanbul'da kurulması planlanan 'Acil Müdahale ve Erken Uyarı Sistemi' için de çalışmaların başladığını söyleyen Işıkara, nisanda tamamlanacak sistem sayesinde en geç 3 dakikada ağır ve orta hasarlı yerlerin tespit edileceğini belirtti.
Işıkara, bir araştırmaya göre, 4 bin 500'den fazla kişinin üzerine eşya düşmesi sonucu öldüğünü belirterek, eğitimin önemini vurguladı.
Toplantıda, TÜRVAK ile Kamuoyu Araştırmaları
Merkezi'nin 'Deprem Anketi' de açıklandı. 915 kişi üzerinde yapılan ankete göre katılımcıların yüzde 78'i evlerinde önlem almadı, yüzde 68'i deprem anında, yüzde 61'i deprem sonrasında nasıl davranacağını bilmiyor, yüzde 45'i ise eğitim programlarını
hiç izlememiş. İşte anketin değerlendirme bölümü: "Deprem eğitimi ve bina güvenlik çalışmaları yetersiz, binaların tehlikeli ve güvenli yerleri bilinmiyor, ev ve işyerlerinde alınacak önlemler belli değil, kriz masaları hakkında bilgisiziz, yangına karşı önlemleri bilmiyoruz, doğalgaz, elektrik ve benzeri konularla ilgili davranış biçimi bilinmiyor, en doğru çıkış yerleri, yatağın başucunda neler bulundurulması gerektiği bilinmiyor."