'Vatandaşlarımız kime oy verirlerse versinler başımızın tacıdır'

'Vatandaşlarımız kime oy verirlerse versinler başımızın tacıdır'
'Vatandaşlarımız kime oy verirlerse versinler başımızın tacıdır'
Başbakan Davutoğlu, 'Vatandaşlarımız kime oy verirlerse versinler başımızın tacıdır. Hangi siyasi görüşe sahip olurlarsa olsunlar, iradelerine saygı göstermek bizim için demokrasinin esasıdır' dedi.

RADİKAL- Başbakan Ahmet Davutoğlu, Almanya ziyareti kapsamında bu ülkede görevli Türkiye 'nin başkonsoloslarıyla bir araya geldi. Burada konuşan Davutoğlu, her Almanya ziyaretinde başkonsoloslarla buluşmaya özen gösterdiğini ifade etti.

Davutoğlu, ciddi bir kampanyayla başkonsoloslukların fiziki mekanlarının güzelleştirilmesi için proje yürüttüklerini belirterek, yeni bina yapımı, restorasyon ve yeni arsalar temin edilerek fiziki mekanların geliştirilmesine, güzelleştirilmesine devam ettiklerini bildirdi. 

Başkonsolosluklardan bir talebi olduğunu ifade eden Davutoğlu, "İster bina alımı, ister alımı üzerine bina yapımı olsun, yaptığımız her binada Türkiye'den bir iz olacak ve binalar tadilatlar esnasında da en iyi şekilde donatılacak. Bir Alman dostumuz geldiğinde güçlü ve itibarlı bir devletin başkonsolosluğuna geldiğini fark edecekler, vatandaşlarımız geldiğinde gurur duyacaklar. Bu konuda artık küçük hesaplar yapmanın çok ötesinde güce sahip bir devletin başkonsolosunuz. İhtiyacınız neyse karşılanacak, ama hiçbir başkonsoloslukta fiziki mekan düzenlemesi bağlamında zafiyet, zayıflık, düzensizlik görmek istemiyorum" dedi. 

Davutoğlu, 7 Haziran seçimleri için hazırladığı seçim beyannamesi hazırlıklarında, 2023 sözleşmesini kaleme alırken "millet amirdir, devlet memurdur" tabirini kullandığını anımsatarak, "Nihai olarak sizler başkonsolosluğun önünden geçen belki de cebinde yeterli avrosu olmayan, geliri olmayan ihtiyaç sahibi bir vatandaşımızın memurusunuz, bizler de öyle. O amirdir. Eskiden şuydu; maalesef bize gelen şikayetlerde 'ulaşamıyoruz' deniliyordu. Şimdi bütçeye bir kuruş dahi katkıda bulunan, vergi ödeyen bir vatandaş, en yüksek dereceli memurun amiridir. Vergi ödüyorsa herkesten, siyasilerden de hesap sorar, memurdan da. Sizlerden en önemli beklentimiz herhangi bir vatandaşımızın sıkıntısı olduğunda, derdi olduğunda, başvurmak istediği birisini aradığında ilk önce aklına başkonsolos gelmeli" değerlendirmesinde bulundu.

'Vatandaşlarımız kime oy verirlerse versinler başımızın tacıdır'

Türkiye'nin Almanya'da görev yapan Başkonsoloslarına seslenen Davutoğlu, şunları söyledi:

"Sizlerden isteğimiz, talebimiz, bu seçimlerde Türkiye ortalamasına yakın bir katılımın sağlanabilmesi için her türlü imkanı seferber etmeniz. Vatandaşlarımız kime oy verirlerse versinler, başımızın tacıdır. Hangi siyasi görüşe sahip olurlarsa olsunlar, iradelerine saygı göstermek bizim için demokrasinin esasıdır. Sizlerin görevi vatandaşlarımızın bu iradelerini yansıtabilecekleri şartları oluşturmak. Bu konuda başkonsolosluklarda, büyükelçiliklerde çalışan bütün arkadaşlarımızın geceyi gündüze katmak gerekirse bunu yapmaları ve vaktinde en fazla katılımı sağlayacak imkanı oluşturmalarını temin etmeleri en önemli husus."

Başbakan Davutoğlu seçimlere katılım konusunda gerekli kolaylıkları gösteren Alman Hükümetine de teşekkür etti. 

"Türkiye ortalamasına yakın bir hale getirin"

Vatandaşların 1 Kasım seçimlerinde oy vermelerini teminen büyükelçilik olarak, başkonsolosluk olarak ne yapılması gerekiyorsa yapılması talimatını veren Davutoğlu, eksikliklerin de giderilmesini istedi.

Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin vatandaşı olmanın ayrıcalığını, onurunu, vakarını her yerde vatandaşların hissetmeleri gerektiğini ifade eden Davutoğlu konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Sizlerin bu konuda yapacağınız vazife sadece bir memurun profesyonelce yaptığı bir vazife değil, bir milletin temsilcilerinin aşkla, gönülle yaptığı bir vazifedir. Allah bu konularda sizlere kolaylık versin. 'Devletimizin ve milletimizin dünyanın her yerindeki vatandaşlarımıza sahip çıkması konusunda da güç ve kudretini daim kılsın' diyeyim. İnşallah seçimlerde yüzde 39 olan katılım oranlarını yüzde 50 demiyorum, o yetmez, Türkiye ortalamasına yakın bir hale getirin. Döndüğünüz zaman da bütün vatandaşlarımıza bizim selamlarımızı iletin."