Vatandaştan devlete dev hizmet

Vatandaştan devlete dev hizmet
Vatandaştan devlete dev hizmet

Funda Serin, otoyolda yarışa giren bir otomobilin içinde öldü. Kazadan yaklaşık iki yıl sonra, yarışan sürücülerden biri içeride, diğeri hâlâ yakalanamadı.

Kızının ölümüne neden olan gencin 387 gün geçmesine rağmen bulunamamasına öfkelenen baba, gıyabi tutuklama kararıyla aranan sanığın bulunacağı yerleri tespit edip bakanlıklara postaladı...

ANKARA - Üniversite öğrencisi Funda Serin, trafik kazasında öldü. 22 yaşındaydı. Funda Serin’in ölümüne neden olmaktan yedi yıl hapis cezasına çarptırılan hükümlü ise hakkında gıyabi tutuklama kararına rağmen bir türlü yakalanamadı. İsyan eden baba Memduh Serin, 387 günden beri kaçak olan gencin yakalanabileceği tüm adresleri tek tek tespit edip gereğinin yapılması için bakanlıklara postaladı.
2 MART 2007: Bilkent Üniversitesi öğrencisi Açelya Yumak’ın 21 yaşına girmesini kutlayan arkadaşları evlere dağıldı. Burak Tüfekçi ile Emre Elma dönüş yolunda yarışa tutuştu. 150’yle giden iki otomobil Eskişehir Yolu Armada Alışveriş Merkezi yakınlarında önce birbirine sonra savrulup ters şeritte iki araca daha çarptı. 
Kazada doğum gününü kutlayan Açelya Yumak, kuzeni İstanbul Üniversitesi öğrencisi Funda Serin ile Kağan Gürşen öldü. ‘Yarışan’ sürücüler Emre Elma ile Burak Tüfekçi dahil beş kişi yaralı kurtuldu. 
Karayolunu kana boyayan kazanın ardından ölenlerin içinde bulundukları araçları kullanan Bilkent Üniversitesi öğrencileri Emre Elma ile Burak Tüfekçi hakkında ‘taksirle birden fazla kişinin ölümüne neden olmak’ suçundan iki yıldan 15’er yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.
1 TEMMUZ 2008: Ankara 10’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen dava yaklaşık bir yıl sürdü. Yargılama sonucunda mahkeme tutuklu sanık Tüfekçi’yi dokuz yıl, tutuksuz yargılanan Emre Elma’yı yedi yıl hapse mahkûm etti. Emre Elma hakkında gıyaben tutuklama kararı verildi. Elma o günden beri kayıp.
387 gün boyunca kızının ölümüne yol açan kişinin yakalanmasını bekleyen Marmara Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Memduh Serin sonunda bir dedektif gibi çalışıp Emre Elma’nın ‘bulunabileceği’ tüm adresleri tespit etti ve İçişleri ve Adalet bakanlıklarına yolladı.
Baba Serin, dilekçesinde şöyle dedi:
“Kızımızın ölümüne bilinçli taksirle neden olan kişi muhtemelen Ankara ilinde olup, ikametgâhı da Ankara ilinde olduğu halde yakalanamamıştır. Bu kişinin adresi ve yakalanabilmesine yardımcı olabilecek bazı evraklar ilişikte sunulmuştur. (...) Kızımızın kazada vefatı bizi ailece perişan etti, mahvolduk. Tüm duruşmalara katıldık. Verilen hapis cezası kararı bizi tatmin etmediği gibi gıyaben tutuklu Emre Elma aradan bir yıl geçmesine rağmen halen yakalanamamıştır. Elma’nın yakalanarak suçun cezasını çekmesini istiyoruz.” (anka)