Vatansever Yeşil

Çam ve katran ormanlarıyla ünlü Akçatekir Yaylası'nda, TEMA'nın gönüllü temsilcisi Tacettin Şekerli'nin orman...
Haber: BÜNYAMİN YIL / Arşivi

ADANA - Çam ve katran ormanlarıyla ünlü Akçatekir Yaylası'nda, TEMA'nın gönüllü temsilcisi Tacettin Şekerli'nin orman tecavüzüne karşı sekiz yıllık mücadelesi sonuç verdi. Toros eteklerindeki yaylalara yapılan 434 konut için verilen, ancak sümenaltı edilen yıkım kararı hayata geçti. Yaylara inşa edilen toplam 6 bin kaçak yapı yıkılacak.
1200 rakımlı Akçatekir'de 'Yeşil Tacettin' adıyla tanınan Şekerli, sayısız saldırıya rağmen ağaç katliamını belgeledi. Ormana yapılan binalar ve kesilen ağaçların fotoğraf ve video görüntüsüyle dosyalar oluşturan Şekerli, Orman ve İçişleri bakanlıklarını harekete geçirdi.
Şekerli, orman içinde bulunan ve mahkeme kararıyla yıkılmasına karar verilen 434 kaçak yapının yıkılmadığını, 101 kaçak evin yapılmasına göz yumulduğunu ortaya çıkardı. En çok iki katlı konutlara izin verilmesine karşın, dört katlı yapıların yükseldiğine dikkat çekti.
Orman Bakanlığı Başmüfettişleri Faruk Özdemir ve Yusuf Kılıçaslan Akçatekir'deki incelemelerinde, 21 ormancının 'ormanların korunması' görevini yerine getirmediğini saptadı. Müfettişlerin raporunda, orman sınırına tecavüz eden 434 kaçak yapının yıkılmasına mahkemelerce karar verilmesine rağmen, kararın Orman İşletmesi görevlilerince uygulanmadığı belirtildi. Ayrıca 1999'da tamamlanan kadastro çalışmalarında 101 yapının orman sınırlarında kaldığı kesinleşti.
'Kınama ve terfi' cezası
Pozantı Orman İşletmesi Müdürlüğü'nde son beş yılda görev yapan dört işletme müdürü, üç işletme müdür yardımcısı, iki işletme şefi ve 12 orman muhafaza memuru hakkında
İl İdare Kurulu soruşturma izni verilmesini kararlaştırdı. Ancak ormancıların Adana Bölge İdare Mahkemesi'ne itirazı sonucu, iddiaların ön inceleme kapsamı dışında bulunduğuna, soruşturma izni verilmemesine ve iddiaların yetkili mercilerce değerlendirilmesine karar verildi. Orman Bölge Müdürlüğü yetkilileri, söz konusu personele kınama ve bir-iki yıl terfi cezası verildiğini açıkladı.
Akçatekir Yaylası'nda orman ve Hazine arazilerine villa ve apartman diken işgalcilere son tokadı, bir süre önce Yargıtay Hukuk Genel Kurulu vurdu. Kurul, yaylada zilyet hakkıyla mal edinilemeyeceğine, yaylaların özel mülkiyete konu edilemeyeceğine karar verdi.
Sümenaltı edilen yıkım kararları, Şekerli'nin
mücadelesi sonucu yeniden ortaya çıktı. Adana Orman Bölge Müdürlüğü, Toros eteklerindeki yaylalarda ormana yapılan
6 bin kaçak konutun yıkımı için 15 Eylül'e kadar süre verdi. Bu sürede yıkılmayan yapıların Orman İşletmesi'nce yıkılacağı, yıkım masrafının ilgililerden alınacağı bildirildi. Uyarının ardından Akçatekir'deki 434 yapıdan 261'i terk edildi, yıkıma başlanırken, Şekerli, sekiz yıllık mücadelesini şöyle anlattı:
"40 yıldır gittiğim Akçatekir'de ilk kez, 1993'de ağaç katliamına tanık oldum. Defalarca Cumhurbaşkanlığı'na, Orman Bakanlığı'na, Adana Valiliği'ne, Orman
İşletme Müdürlüğü'ne katliamın belgesi
olan fotoğrafları gönderdim. Son beş yılda yaklaşık 20 bin ağaç katledildi. Akçatekir'den Pozantı otoyolunun geçmesiyle ulaşım kolaylaştı ve bu nedenle orman talanı arttı. Dört beş yıl önce 300-500 bin lira olan arsa fiyatları, otoyolun açılmasıyla 50 milyon liraya fırladı. Bu talep patlaması, yasadışı çıkar çevrelerinin iştahını kabarttı. En son 13 Mart 2000'de gönderdiğim uyarı mektubuna Orman Bakanı Çağan ilgi gösterdi ve işlemlere başlandı. "
Tehdit ve saldırılardan yılmadı
'Yeşil Tacettin', ormandaki kaçak yapılaşmaya karşı verdiği mücadelede, Akçatekir'in DSP'li Belediye Başkanı Hüseyin Sarıaslan'ın destek vereceği yerde kendine karşı tavır aldığını ileri sürdü. Tacettin Şekerli, "TEMA'nın Akçatekir'de gönüllü temsilcisi olduğum dönemde, TEMA üyesi Nail Çetiner'le birlikte beldede kilim dokuma kursu çalışması yaparken, Sarıaslan'ın oğulları Ahmet ve Murat Sarıaslan'ın taşlı sopalı saldırısına uğradık, mahkemelik olduk. Pozantı Adliyesi'nde de Ahmet Sarıaslan'ın azmettirdiği belirlenen Ercan Yücel, elindeki çay bardağıyla boynuma vurarak beni öldürmek istedi. Bu olaylarla ilgili davalar sürüyor" dedi.
Başkan Sarıaslan ise iddiaları, "Bu kişi, geçmişte ormanda ağaç kesip evine su deposu yaptırdı. Ben de TEMA üyesiyim. Söyledikleriyle uygulamaları birbirini tutmuyor. Şov yapıyor" diye yanıtladı.
Kıyımcı ünlüler
Adana Orman Bölge Müdürlüğü Bürücek İşletme Şefliği'nin hazırladığı, kaçak bina sahiplerine ilişkin 51 kişilik 'kara liste'den bazı tanınmış isimler: DSP Adana Milletvekili Tayyibe Gülek, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Aytaç Durak'ın ağabeyi Erdoğan Durak, kayınpederi Hulusi Köymen, eski DYP İl Başkanı Ahmet Nihat Ekmen, Özbucak Tekstil'in sahibi Basri Karabucak, Başer Holding ve Güney Sanayi AŞ'nin yönetim kurulu üyesi Ökkeş Başer.


  ETİKETLER:

  Adana

  ,

  DSP

  ,

  tecavüz