'Vatansever'in altından parasever çete çıktı

Vatansever Kuvvetler Güçbirliği Hareketi Derneği'nin Diyarbakır'daki bazı yöneticileri ile 'Temiz Toplum Derneği'nin üyelerinin, "Yargıtay'da adamımız var" diyerek dolandırıcılık yaptıkları ortaya çıktı.
Haber: ÖZGÜR CEBE / Arşivi

DİYARBAKIR - Vatansever Kuvvetler Güçbirliği Hareketi Derneği'nin Diyarbakır'daki bazı yöneticileri ile 'Temiz Toplum Derneği'nin üyelerinin, "Yargıtay'da adamımız var" diyerek dolandırıcılık yaptıkları ortaya çıktı. "Çok milliyetçiyiz. Asker bizim arkamızda" diyerek dolandırıcılık yaptıkları öne sürülen 16 sanık için 45 safyalık iddianame hazırlandı. Faaliyetleri telekulağa da takılan yedisi tutuklu, biri firari 16 sanığın dolandırdıkları kişilere verdikleri vaatlerde sınır yoktu. Kurbanların arasında Kuran kursu hocasından, çiftçilere kadar pek çok kişi vardı.
Bir Kalaşnikof tüfek, tabancalar ve bol miktarda mermiyle yakalanan sanıklar hakkındaki iddianame tamamlandı. İddianameye göre sanıklar, "Bu ülkeyi MHP'den daha çok seviyoruz. Çok milliyetçiyiz ve ülkenin bölünmesini istemiyoruz, arkamızda asker var. İstediğimiz adamı maske takıp öldürebiliriz" gibi sözler sarf ederek bazı vatandaşları dolandırdı. Bazılarından haraç aldı. Bunlar mahkeme kararıyla alınan telefon dinleme kayıtlarıyla belgelendi.
Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'nca hazırlanan iddianameye göre, F.G.'nin oğlu B.G. bir kişiyi yaraladığı için tutuklandı. Vatansever Kuvvetler Güçbirliği Hareketi'ne mensup sanıklar, F.G.'ye "Adliye ve Yargıtay'da tanıdığımız hâkim ve savcılarımız var. Onları devreye sokar, oğlunu ceza yemeden kurtarırız. Yalnız bu işlere para gidiyor. 8 bin dolar, bir de yol harcamalarımızı karşılarsınız" dedi.
'Maske takar öldürürüz'
Adliyede Vatansever Kuvvetler Güçbirliği Hareketi Güneydoğu Bölge Başkanı Yüksel Bayrak'la buluşan aile 15 bin YTL'yi teslim etti. Bayrak 'İş bittikten sonra 15 bin YTL' daha istedi. Aile bunu da kabul etti. B.G., dokuz yıl ceza aldı. Aile "Hani oğlumuz ceza almayacaktı" demesi üzerine sanıklar Bayrak ile Evren, "Şimdi iş daha kolay. İşi Ankara 'da Yargıtay'da hallederiz. Oğlunuz 15 gün sonra evde" dedi. Sanıklar "Bizim arkamızda askeriye var. İstediğimiz zaman maske takar, istediğimiz adamı öldürürüz " deyince dolandırıldıklarını anlayan aile şikâyetçi oldu.
Davada Bayrak ile birlikte Diyarbakır İl Başkanı Mehmet Çoban, eski il başkanları Burhan Deniz, Süleyman Evren, genel sekreter Mehmet Erkuş, genel başkan yardımcısı Soner Akmeşe, 2'nci Başkan Abdurrahman Acar, Temiz Toplum Derneği Diyarbakır İl Başkanı Cihan Kayaalp yargılanacak.
Sanıkların, 'Suç işlemek amacıyla örgüt kurmak', 'Kamu görevlileriyle ilişkili oldukları ve bir işin görüleceği vaadiyle dolandırıcılık yapmak', 'Ateşli Silahlar Kanunu'na muhalefet ettikleri' gerekçesiyle 30'ar yıl hapisle cezalandırılması isteniyor.
Çetenin kurbanları arasında çiftçiler işsizler, yargıda tanıdık arayanlar var. İddianame de suçları şöyle sıralandı:

  • Çınar ilçesinde çiftçilik yapan Abdurrahman Tan'ın arazisindeki topraktan numune alındı, "Size 1 milyon YTL tarım teşvik kredisi çıkaracağım. Ankara'ya gitmem gerekiyor. Masraflarımı karşılayın" diyen sanıklar köylülerden 10 bin YTL aldı. Bayrak, kredi çıkmayınca paralarını isteyen köylülere "Git kime şikâyet edersen et. Ben zaten devletim. Bana bir şey olmaz" dedi.
  • Adam yaralamaktan 11 yıl alan Ö.K.'dan "Cezanda indirim yaparız, elimiz uzundur" denilerek para istendi.
  • Sanıklar valilikten silah ruhsatı alabilmek için "Biz Leyla Zana ve Ahmet Türk hakkında suç duyurusunda bulunduk" dediler. Kendilerine ait aracı kurşunlattılar.
  • Kuran kursu hocalığı için müftülüğe başvuru yapan ancak geri çevrilen A.G.'yi işe sokmak için 2 bin dolar istediler.
  • K.A. adlı vatandaşın işyerinden 'hareket adına' 4 bin YTL haraç istediler.
  • Uyuşturucu suçundan mahkûm olan M.Ş.'nin dört yıllık cezasını Yargıtay'da indirme vaadiyle ailesinden para istediler.
  • Küçük yaştaki kızlarla cinsel ilişkiye girmek suçundan yakalanan N.K.'nın serbest bırakılması vaadiyle "Tanıdık savcıyı devreye sokacağız" diyerek ailesinden para almak için çalışma yaptılar.
  • Uyuşturucu suçundan dört yıl iki ay hapis cezasına çarptırılan H.Ö.'nün Yargıtay'daki dosyasının bozularak cezasında indirim yapılacağı vaadiyle yakınlarından para alarak haksız çıkar sağladılar.
  • Mardin karayolu üzerindeki petrol boru hattından hırsızlık yaptılar.