'Vatanseverler' tehditle para toplamış

Çete operasyonu

Vatansever Kuvvetler Güçbirliği Derneğine yönelik çete operasyonunda gözaltına alınan 18 kişiye ağır suçlamalar var: Derneğin 1.5 milyon YTL'sini zimmetlerine geçirmek, tehditle bağış toplamak, bağış vermeyenlerin iş yerlerini kurşunlatmak...
Haber: SONER ARIKANOĞLU / Arşivi

ANKARA - Adı Danıştay saldırısında da geçen 'Vatansever Kuvvetler Güç Birliği Hareketi'ne (VKGBH) yönelik çete operasyonunun İçişleri Bakanlığı'nın hazırladığı beş ayrı soruşturma dosyası üzerinden yürütüldüğü öğrenildi. Zanlıların 1.5 milyon YTL'lik yolsuzlukla ve çete gibi çalışmakla suçlandıkları belirtildi. İddialara göre zanlılar tehditle bağış topladı, para vermeyen iki kişinin işyerlerini kurşunlattı.
Ankara Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü'nün
İstanbul, Ankara, Mersin, Konya, Adana ve Giresun'da gerçekleştirdiği operasyonlarda gözaltına alınan Vatansever Kuvvetler Güçbirliği Hareketi'ne üye 18 kişinin sorgusu sürüyor. Aralarında derneğin genel başkanı Taner Ünal ile Mersin ve Ankara il başkanlarının da olduğu zanlılara yönelik operasyonun İçişleri Bakanlığı'nın Danıştay saldırısından sonra derneğe yönelik beş ayrı soruşturmaya ilişkin dosyalar üzerinden sürdürüldüğü öğrenildi. Bu dosyalarda başta Taner Ünal olmak üzere zanlılar, derneğin 1.5 milyon YTL'sini zimmetlerine geçirmekle suçlanıyor.
Zanlıların dernek adına bağış toplarken mafya gibi çalışıp tehditle para istediği öğrenildi. İddialar arasında derneğe bağışta bulunmayan iki kişinin işyerlerini kurşunlatma suçu da var. Polisin verdiği bilgiye göre derneğin genel merkez ve şubelerinde yapılan aramalarda üç av tüfeği, dört tabanca ve üç kuru sıkı tabancanın yanı sıra müzelere kaydı olmayan çok sayıda tarihi eser de ele geçirildi.
Gül 'Siyasi motivasyon var' demişti
Ümraniye'de bir evde patlayıcı bulunmasıyla ortaya çıkan çete operasyonlarıyla ilgili olarak Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, "Ümraniye ve sonrasında yakalananların motivasyonu siyasi. Böyle dört-beş oluşum var, aralarındaki irtibat güçlü" demişti.