'Vatanseverler'in marifeti bitmiyor

'Girdap' Diyarbakır'da

Dolandırıcılık, haraç ve sahtecilik gibi 40 ayrı suçla tutuklanan Vatansever Kuvvetler Güç Birliği Hareketi Derneği üyelerine yönelik
'Girdap' operasyonu Diyarbakır'a kaydı. Kentte 15 kişi gözaltında.
Haber: SONER ARIKANOĞLU / Arşivi

ANKARA /DİYARBAKIR - Şehit eşini ev alma vaadiyle dolandırmak, haraç almak için işyeri kurşunlatmak, sahte belge hazırlamak, ihalelere fesat karıştırmak... Birbirinden beter 40 ayrı suçla tutuklanan Vatansever Kuvvetler Güç Birliği Hareketi Derneği (VKGHD) üyelerine yönelik başlatılan Girdap operasyonu Diyarbakır'a kaydı. 'Girdap 2' adını verilen operasyonda 15 kişi 25 ayrı suçlamayla gözaltına alındı.
VKGBH Genel Başkanı Taner Ünal ve 14 adamının tutuklanmasının ardından Diyarbakır polisi de derneğin Güneydoğu örgütlenmesine yönelik operasyon başlattı. 27 Temmuz Cuma günü düzenlenen eşzamanlı operasyonda derneğin genel başkan yardımcısı Soner Akmeşe (İstanbul'da), Güneydoğu Bölge Başkanı Yüksel Bayrak, ikinci başkanları Abdurrahman Acar ve Mustafa Taş, eski ikinci başkan Süleyman Evren, Temiz Toplum Derneği Başkanı ve Ülkü Ocağı reisi Cihan Kayaalp, Muhammet Hanefi Demirtaş, Burhan Deniz, Süleyman Bozan, Mehmet Erkuş, Hasan Özmen, Ahmet Dilmen, Abdurrahman Yona ve Zeynel Can, 27 Temmuz Cuma günü gözaltına alındı. Zanlıların evlerinde yapılan aramalarda Kalaşnikof marka silah, altı silah, üç kuru sıkı silah ile çok sayıda evrak ve doküman ele geçirildi.
S15 zanlı, dün çete suçlarına bakmakla görevli Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcıvekilliği'ne sevk edildi. Zanlı Yüksel Bayrak, sağlık kontrolü için hastaneye götürülürken gaüzetecilere "Vatan sana canım feda. Terör değilim ben. Söz konusu vatansa gerisi teferuattır arkadaşlar" diye bağırdı. Zanlıların adliye sevk gerekçesinde şu suçlamalar yer aldı: "Suç işlemek için çete kurmak; yargı görevini yapanlara, baskı ve nüfuz icra ederek ve menfaat karşılığında sanık lehine etkilemeye çalışmak, hâkim ve savcıların Ünvan ve makamlarını kullanmak suretiyle ceza indirimi ve tahliye talebi olan sanık yakınlarından menfaat sağlamak, kamu görevlileriyle ilişkileri olduğundan kamuda memur olarak işe girmek isteyenlerden menfaat temin etmek; tehdit; ihaleye fesat karıştırmak; fuhuşa aracılık etmek; petrol boru hattından petrol hırsızlığı yapmak."
Mahkeme Bayrak, Kayalp'in de aralarında bulunduğu sekiz sanığı tutukladı, diğer sanıklar ise tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.
Ümraniye'yle bağlantılı
Ümraniye'de bir gecekonduda ele geçirilen patlayıcılardan sonra başlatılan ve 'Girdap' operasyonuyla bağlantısı araştırılan soruşturma da sürüyor. Üçü emekli subay 10 kişinin tutuklanmasının ardından VKGHD Genel Başkan Yardımcısı Soner Akmeşe ile gazeteci Hayrullah Mahmudi'nin de aralarında bulunduğu dört kişi dün adliyeye sevk edildi. Rahatsızlanınca hastaneye kaldırılan Ergun Poyraz da savcıya ifade verdi. 'Patlak Ampul', 'Musa'nın Çocukları' adlı kitaplarıyla gündeme gelen Poyraz, geç saatlere kadar savcılıkta sorgulandı.