Vay Gürbüz bey vay

1989'da başladı
Sanıklar, 1989'dan başlayarak 11 Nisan 2001 gününe kadar 'çıkar amaçlı suç örgütü kurmak, bu örgüte üye ve yardımcı olmak, rüşvet almak-vermek, ihaleye fesat karıştırmak ve evrakta sahtecilik'le suçlanıyor.
Pratisyen
1989'dan önce Büyükçekmece Sağlık Ocağı'nda pratisyen hekimlik yapan ve adına kayıtlı malı bulunmayan Gürbüz Çapan'ın 1995 bildirimine göre varlığı 170 metrekarelik konut ile üç kooperatif hissesinden ibaret; eşi Ayfer Çapan'ın üç kooperatif hissesi ve Wolksvagen otomobili var.
Trilyonlar devri
İddianameye göre şimdi Gürbüz Çapan ve eşi adına tam 31 trilyon liralık hisse senediyle 50 bin doların yanı sıra çeşitli ev, arsalar ve birçok şirket ortaklığı da var.
Doğa Holding'in değeri
Savcı, Çapan ailesine ait Doğa Holding'in değerinin 'trilyon dolar'la ölçüldüğünü belirtti.
'Başkalarına kayıtlı'
Gürbüz Çapan'ın kendisine ait ancak başkalarının üzerinde kayıtlı görünen gayrimenkuller ve paralarının da bulunduğu, mağdur tanıkların bazılarınca iddia edildi, ancak bu iddaların doğruluğu tespit edilemedi.
Zengin biraderler
Kardeşlerden Çetin Çapan'ın Esenyurt'ta 493 bin 270 metrekare, Zeki Çapan'ın 60 bin 783 metrekare arsası var...
Savunma
Çapanların avukatı Ergin Cinmen ise, "Somut delillere dayanmayan baştan savma bir iddianame. 'Trilyon dolar' Türkiye'nin bütün borçlarını öder. Hisse senetleri de adet
olması gerekirken lot olarak sayılmış" dedi.
'Çobanlık yaparken'
İddianame, Zeki ve Çetin Çapan'ı, 'köyde hiçbir şeyi olmayıp, çobanlık yaparken
1992 yılında İstanbul'a gelen...' diye tanımlıyor.
Haber: AHMET ŞIK / Arşivi

İSTANBUL - Esenyurt Belediye Başkanı Gürbüz Çapan ile kardeşleri Zeki ve Çetin Çapan'ın tutuklanmasına neden olan 'Beyaz Şahin' operasyonuyla ilgili iddianame hazırlandı.
İddianamede sanıklar 'Çıkar amaçlı suç
örgütü kurmak, bu örgüte üye olmak, yardımcı olmak, rüşvet almak ve vermek, ihaleye fesat karıştırmak ve evrakta sahtecilik' iddiasıyla
suçlanıyor. Sanıkların malvarlıklarında 12 yıl içinde büyük artış olduğu belirtilen iddianamede Çapan ve eşinin bankalarda 31 trilyon lira tutarında hisse senedi olduğu ileri sürüldü.
İddianamede Çapan'ın kurdurduğu iddia edilen Cumhuriyet Vakfı için bir suçlama yöneltilmeyerek, "Vakfın çetenin faaliyet alanı dışında olduğu ve usulsüz uygulamalarda kullanılmadığı görülmüştür" denildi.
12 yılda yapılan servet
İstanbul DGM Savcısı Ahmet Kelebek'in hazırladığı iddianamede, 1989'da Büyükçekmece Sağlık Ocağı'nda pratisyen hekim olarak çalışan Gürbüz Çapan'ın belediye başkanı seçilmesinden sonra,
"Çeşitli yerlerde ikamet eden kardeş akraba ve yakınlarının Esenyurt'a gelerek çeşitli işler yapmaya başladığı" belirtiliyor. 1990'da verdiği mal bildiriminde üzerine kayıtlı hiçbir şeyi görünmeyen Çapan'ın 12 yıl içinde büyük bir servetin sahibi haline geldiği kaydedilen iddianamenin 'İhale, Tapu, İmar, Kooperatif ve Vakıf Yolsuzlukları' başlıklı bölümünde ise savcının 'trilyon dolar' yazarak maddi hata yaptığı görüldü. Bu bölümde savcı şu görüşlere yer veriyor: "Çapan kardeşlerin, bünyesinde birçok şirket bulunan ve değeri trilyon dolarla ölçülen Doğa Holding'in sahibi olduğu ve bu malların Çapan'ın belediye başkanı seçilmesinden sonra yapılan usulsüz imar uygulamaları, hileli ihaleler ve diğer usulsüz yasadışı uygulamalar sonucunda elde edilmiştir."
Çobanlıktan krallığa
İddianamede kardeş Günay Çapan için
'Almanya'da iflas edip Türkiye'ye gelen' Zeki ile Çetin Çapan için de 'köyde hiçbir şeyi olmayıp çobanlık yaparken 1992 yılında İstanbul'a gelen' tanımlamalarına yer verildiği dikkat çekti. İddianamede, Gürbüz Çapan'ın kendisine ait ancak başkalarının üzerinde kayıtlı görünen gayrimenkul ve paralarının da bulunduğu, mağdur tanıkların bazılarınca iddia edildi, ancak bu iddiaların doğruluğu tespit edilemedi" ifadelerine de yer veriliyor.
Çapan'ın malvarlığı
İddianamede daha sonra Gürbüz Çapan ile karısı Ayfer Çapan ve kardeşlerinin malvarlıkları anlatıldı. İddianameye göre Çapan'ın yıllara göre malvarlığı şöyle:
1995 yılı: 170 metrekarelik bir konut, üç adet kooperatif hissesi, eşi Ayfer Çapan'ın üzerine kayıtlı üç adet kooperatif hissesi ve Wolskvagen marka bir otomobil.
1998 yılı: 170 metrekarelik bir konut, 1 kooperatif hissesi, kat karşılığı verilmiş bir arsa, eşinin üzerine iki konut, bir kooperatif hissesi, Çatalca'da 49 bin 148 metrekare arsa, Boğazköy İnşaat Taahhüt Sanayi ve Ticaret Ltd. Şirketi'nde yüzde 95 hisse, 1 adet BMW marka otomobil.
İddianamede Çapan'ın malvarlıklarının devamında ise şunlar yer alıyor:

 • Kentbank Bahçeşehir Şubesi'nde tahmini değeri 19 trilyon 140 milyar lira olan 1 milyon 914 bin adet hisse senedi.
 • Ayfer Çapan'ın Garanti Bankası Avcılar Şubesi'nde 50 bin dolar ile Türkiye İş Bankası Avcılar Şubesi'nde tahmini değeri 31 trilyon 740 milyar 500 milyon lira olan
  3 milyon 174 bin 5 adet hisse senedi.
  Kardeşlerin malvarlığı
  İddianamede Çetin Çapan'ın Esenyurt'ta 493 bin 270 metrekare, Zeki Çapan'ın 60 bin 783 metrekare arsasının olduğu belirtilerek,
  "Bunlar usulsüz imar ve hileli ihaleler sonucunda elde edilmiştir" denildi.
  İddianamede Zeki Çapan'ın 1988'de geldiği
  Esenyurt'ta mobilya mağazası açtığı, 1990'da kardeşleri Resul, Çetin, Güney, Gürbüz ve yengesi Ayfer Çapan'la birlikte Çapan İnşaat A.Ş'yi; 1993'te ise kardesi Çetin'le birlikte Barış İnşaat Şirketi'nin hisselerini
  aldığı anlatıldı. Çapanların sahibi olduğu Erdem ve Barış İnşaat şirketleri adına düzenlenmiş trilyon değerindeki faturaların sahte ya da yanıltıcı nitelikte oldukları iddia edildi. Çapan kardeşlerin yanı sıra belediye görevlilerinin de aralarında bulunduğu davada 24'ü tutuklu 42 sanık yargılanıyor. Davada 140 kişi de mağdur olarak yer alıyor.
  Gürbüz Çapan'a suçlamalar
  İddianamede Gürbüz Çapan'a ilişkin suçlamalar şöyle sıralandı:
 • Esenyurt'ta kooperatif birliklerinin üzerine 15 bin konut yaptığı arsaları ucuza mal ederek, açıktan yüksek fiyatlarla sattı. Böylelikle kendisi ve yakınlarına büyük rant temin etti.
 • Kooperatiflerin büyük ihaleleri, kendi talimatıyla kurulan bölgesinde faaliyet yürüten kardeşleri ile yakınlarına ait inşaat şirketlerine verildi.
 • Belediye ihalelerine girmek isteyenler tehdit edildi, ihale ilanları başka bölgelerdeki yerel gazetelerin belli nüshalarında yayımlatılmış ve bu gazeteler de toplatılarak başkalarının haberdar olması engellendi.
 • 30 Mart 1999'da seçim çalışmaları sırasında kardeşleriyle bazı yakınları ile Selahattin Korkmaz ve kardeşlerine ait benzin istasyonunun önüne gelerek kendisine oy vermeyenlerden hesap soracağını belirterek, istasyonu tahrip etti. Siyasi rakipleri ile kendisine oy vermeyen kişilere ait yerler üzerinde imar planlarında değişiklik yaparak ellerinden aldı ya da yıktırdı.
 • Zimmet suçundan hakkında müfettiş raporları düzenlendi ve Bakırköy Ağır Ceza Mahkemesi'nde dava açıldı.
 • Altınyıldız Beymen Konut Yapı Kooperatifi'nin genel kurul toplantısını adamları ile basıp yönetime kendi istediği kişiyi seçtirmek istedi. Bunu başaramayınca da çeşitli tehditlerde bulunup, hakaret etti ve koooperatif yöneticile-rinden uydurma ödemeler istedi.
 • Rodi Jeans firmasının sahibinden
  1 milyon dolar rüşvet aldı. Buna dair ses kasetleri de dava dosyasına kondu.
 • Sanovel ilaç firmasının sahibinden yapacakları inşaat için 1 milyon dolar rüşvet istedi. Verilmeyince de inşaat projesi yapılan alanı yeşil alana çevirtti.
  'İddianame baştan savma'
  Avukat Ergin Cinmen, 21 trilyon diye bahsedilen hisse senetlerinin değerinin hesaplanmasında yanlışlık yapıldığını belirterek, şunları söyledi:
  "İddianamede hisse senetlerinin değeri lot hesabına göre yapıldığı için arada bin katlık bir fark oluşmuş. Bu senetlerin bedeli 50 trilyon lira olmaz. Yine savcı beyin iddianamesinde Doğa Holding'in bedelinin 'trilyon dolar' olduğu belirtilmiş. Trilyon dolar, sanırım Türkiye Cumhuriyeti'nin iç ve dış borçlarının tamamını öder. Ortaya çıkan rakamı ben telaffuz edemiyorum." Savcı Kelebek ise senetlerin iddianamede adet olarak yazılmasına karşın 'lot' (1000 adet) olduğunu, bankacılar ile bilirkişilerce bedel tespitinin yapıldığını söyledi.