Ve Akşehir Gölü tarla olarak tescilleniyor...

Ve Akşehir Gölü tarla olarak tescilleniyor...
Ve Akşehir Gölü tarla olarak tescilleniyor...

FOTOĞRAF: ATİLLA MEMİŞ / DHA

KONYA - Akşehir Gölü zaten öl-müştü, şimdi de cenazesi kaldırılıyor. Yaz aylarında tamamen kuruyan kışlarıysa küçücük bir bölümünde 1 kilometrekarelik kısmında su biriken ‘göl’ tarıma açılıyor.  Valilik bunun için yeniden kıyı kenar çizgisi belirliyor.
Rivayete göre Nasreddin Hoca’nın ‘Ya tutarsa’ diye maya çaldığı göl kuraklık ve bilinçsiz sulama nedeniyle artık yazları tamamen kuruyor. Devlet Su İşleri 18’inci Bölge Müdürü İsmail Hakkı Ertekin, Akşehir Gölü’nün 1997’de yapılan kıyı kenar çizgisinin de değiştirileceğini açıkladı: 
“Akşehir Gölü Kıyı Kenar Çizgisi’nin yeniden belirlenmesi için Valilik tarafından bir komisyon oluşturuldu. Şu anda bölgede hidroloji incelemeleri başlamış bulunmaktadır. Bu incelemeler beş altı ay gibi bir zamanımızı alacak. İncelemelerin tamamlanmasının ardından kota belirlenecek. Belirlediğimiz bu kota ölçümleri DSİ Genel Müdürlüğü’ne gönderilecek. Onaylanırsa kıyı kenar çizgileri değişecek ve kurak olan alanlar tarıma açılacak.”
Akşehir Tarım İlçe Müdürlüğü yetkilileri, Akşehir Gölü’nün yüzölçümünün 30 yıl önce 353 kilometrekare olduğu, şu an ise 1 kilometrekareyi ancak bulduğunu ve bu bölümünde bataklık şeklinde olduğunu belirtti.
Yetkililer, gölün çok büyük bir kısmının tarıma açılacağını, gölün ortasında bulunan ve yaz aylarında tamamen kuruyan, bataklık şeklindeki 1 kilometrekarelik alanın ise tarıma açılmayacağını söyledi. (dha)