...Ve Ali Babacan Bağdat'ta

Dışişleri Bakanı Babacan Bağdat'a giderek Türkiye'nin taleplerini resmen iletti. Babacan Irak hükümetinden altı talepte bulundu.

BAĞDAT - Türkiye'nin PKK tehdidi karşısında sınır ötesi harekata girişmesi olasılığının bölgede gerilimi had safhaya çıkardığı bir sırada Dışişleri Bakanı Ali Babacan dün Bağdat'a giderek, Ankara'nın taleplerini resmen iletti. Babacan, Irak'ın Kürt kökenli Devlet Başkanı Celal Talabani, Şii kökenli Başbakanı Nuri el Maliki ve Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari ile görüşerek, PKK'yla mücadele için altı talepte bulundu. Dışişleri Bakanı, terör örgütünün Irak topraklarını kullanmasının önlenmesi, terör örgütüne lojistik desteğin kesilmesi, tüm faaliyetlerinin durdurulması, hareket kabiliyeti ve sahasının kısıtlanması, liderlerinin tutuklanarak Türkiye’ye iadesi ve kamplarının kapatılmasını kesin bir ifadeyle talep etti.

Babacan, Zebari ile ortak basın toplantısında Türkiye’nin terör sorunuyla karşı karşıya olduğunu belirterek, uluslararası toplumdan ve komşu ülkelerden destek beklediğini net bir dille ifade etti. Irak ile Türkiye ilişkilerinin tarih boyu dostça olduğunu belirterek Türkiye’nin, Irak’ın toprak bütünlüğü ve siyasi birliğini savunan ve destekleyen bir ülke olduğunu ifade eden Babacan, ancak PKK terör örgütünün varlığının ciddi sorunlar yarattığını, PKK'nın binlerce Türk vatandaşının canını aldığını, son bir ayda 42 kişiyi öldürdüğünü anlattı. "Biz terörle mücadeleyi bir temel ilke olarak ele alıyoruz" diyen Babacan, Irak’ın toprak bütünlüğünün de bir başka temel ilke olduğunu ve bu iki ilkenin çelişmediğini belirtti. "Biz terörle mücadelenin pek çok enstrümanı olduğunu bilen ve bunları zamanı geldiğince belli bir strateji çerçevesinde uygulamak gerektiğine inanan bir yaklaşım içindeyiz" vurgusu yapan Dışişleri Bakanı, siyasi diyalog, diplomasi, ekonomik ve kültürel araçlar ile askeri tedbirlerin bu enstrümanlar arasında olduğunu belirtti. Babacan, "Irak'la tarihi, kültürel, dostça ilişkilerin bir terör örgütü sebebiyle bozulmasını arzu etmeyiz" diye ekledi.

Dışişleri Bakanı, Talabani'nin PKK'nın ateşkes ilan edeceği açıklaması anımsatılınca, "Ateşkes tabiri iki ülke arasında ya da düzenli ordular arasındaki ilişkilerle ilgili kullanılır. Burada karşı karşıya olduğumuz sorun bir terör sorunudur" çıkışı yaptı. Babacan, "Burada sorun terördür. Bir terörist örgütle karşı karşıyayız ve kullanacağımız terminoloji terör karşısında kullanılacak terminoloji olmak zorundadır. Bu ortak anlayışla, terör anlayışıyla işe başlamazsak zaten netice almak da zordur" vurgusu yaptı.

'İlişkilerin zehirlenmesine izin vermeyeceğiz'

Irak Dışişleri Bakanı Zebari ise "Terörle savaş için ortak pozisyon almamız gerektiğinde uzlaştık. Hiç bir tarafın, PKK dahil ikili ilişkileri zehirlemesine izin vermeyeceğiz" dedi. Türkiye'nin kaygılarını iyi anladıkları belirten Zebari, Kürt bölgesel yönetimi ile Türkiye arasında ne gibi şeyler yapılabileceğini görüşmek için Ankara’ya üst düzey bir siyasi ve askeri heyet yollamayı planladıklarını açıkladı. 'PKK ateşkesi' konusunda "Sorun çok karışık olmasına rağmen iyimserim" diyen Iraklı bakan, 'terörle mücadele için mutabakata varılan yöntemlerin ne olduğu' sorulunca, "Ekonomik, kültürel birçok yöntemlerdir. Askeri yöntemleri bunların sonunda olacak bir seçenek olarak görmekteyiz" yanıtını verdi.

Babacan, 'Türkiye'nin kırılma noktasının ne olduğu' sorulunca da gelişmelerden çok kaygılı olduklarını anlatıp, "Terörizmle mücadelede pek çok yöntem var, askeri bir operasyon da bunlardan biri. TBMM hükümete gerekli olduğu zaman harekete geçilmesi için yetki verdi. Bu, yöntemlerden birinin masada durduğu anlamına geliyor. Ama bu tabii ki diğerlerinden vazgeçilecek anlamında değildir" yanıtını verdi.

TALABANİ  VE MALİKİ'YLE DE GÖRÜŞTÜ

Babacan daha sonra Irak Devlet Başkanı Talabani ile bir araya geldi. Görüşme sonrası Türkiye’nin PKK terörü ile mücadelesine destek sözü aldıklarını söyleyen Babacan, Irak ile çok eskilere dayanan dostluğu bir terör örgütünün yaralamasına izin verilmemesi gerektiğini vurguladı. Babacan, bu konuların 2-3 Kasım’da İstanbul’da yapılacak komşu ülkeler toplantısında detaylıca ele alınacağını ekledi.

Talabani de açıklamasında Babacan’ı Bağdat’ta görmekten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, Türkiye’nin yaşadığı terör sorununu anladıklarını ve bu konuda gereken desteği vereceklerini söyledi. Babacan, ardından Irak Başbakanı Nuri Maliki ile görüştü.