Ve asit kuyuları mercek altında

Ve asit kuyuları mercek altında
Ve asit kuyuları mercek altında

*Silopi Cumhuriyet Başsavcısı, Şırnak Barosu ve İHD?den temsilciler BOTAŞtesisinde inceleme yaptı. fotoğraf: RAMAZAN iMRAğ / dha
*70 kayıp yakını asit kuyularının açılması için daha önce eylem yapmıştı. fotoğraf: dha

ŞIRNAK - JİTEM tarafından öldürülen kişilerin Şırnak’ın Silopi İlçesi’ndeki BOTAŞ kuyularında asitle yakıldığı iddiaları ile ilgili savcılık inceleme başlattı.
Ergenekon soruşturması kapsamında Tuncay Güney ile PKK itirafçısı Abdulkadir Aygan 1990’lı yıllarda öldürülen pek çok kişinin asitle yakıldıktan sonra Silopi’de bulunan BOTAŞ Tesisleri’ne ve Cizre-Silopi güzergahındaki bazı noktalara açılan kuyulara gömüldüğünü iddia etmişti. Şırnak Barosu ve 70 kayıp yakını kuyuların açılması için Silopi Cumhuriyet Savcılığı’na başvurmuştu.
Silopi Cumhuriyet Başsavcısı Atilla Öztürk, Şırnak Barosu Başkanı Nurişevan Elçi, İHD merkez yöneticilerinden Cuhan Güçlük’ün de aralarında bulunduğu bir heyet dün BOTAŞ tesislerine giderek ilk incelemesine başladı. Kayıp yakınları ise tesise alınmadı. İncelemenin ardından Şırnak Barosu  Başkanı Elçi yaptığı açıklamada, 80 dönüm alana sahip BOTAŞ tesisi ile Sinan Lokantası’na ait alandaki iki kuyuda keşif yaptıklarını belirterek, şöyle konuştu: “Buradaki keşif sırasında şüpheli gördüğümüz iki yer ile 1996 ve 2004 yıllarında bir itirafçının beyanları sonucu toplam üç cesedin çıkarıldığı Sinan Lokantası’ndaki iki kuyunun açılmasını talep ettik. Buradaki iki kuyudan biri doldurulmuş, diğerinin üzeri betonla kapatılmış. Bu iki alanda şüpheli bulduğumuz yerlerin kazılmasını istiyoruz. Keşif sırasında ayrıca o tarihte cesetleri çıkaran işçilerin beyanları alındı.” (dha)