Ve Babek Zencani de hapiste

Ve Babek Zencani de hapiste
Ve Babek Zencani de hapiste
Yolsuzluk ve rüşvet soruşturması İran'a sıçradı. Tahran Savcılığı, Rıza Sarraf'ın ortağı, işadamı Babek Zencani'nin tutuklandığını duyurdu.

Türkiye ’yi sarsan ‘yolsuzluk ve rüşvet’ iddialarının kilit ismi Rıza Sarraf ile ortağı olduğu öne sürülen İranlı işadamı Babek Zencani’nin İran’da tutuklandığı öğrenildi.
Türkiye’deki rüşvet ve yolsuzluk soruşturmasında adı geçen bazı İranlı işadamlarının ülkeye uygulanan yaptırımlar sayesinde kısa sürede haksız servet kazandığı iddiasının ardından İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, bu kişilerin soruşturulması için düğmeye basmıştı. Ruhani, yardımcısı İshak Cihangiri’ye özel talimat vererek raporun bir ay içinde kendisine sunulmasını istemişti.
Tahran Savcılığı, Türkiye’deki soruşturma kapsamında tutuklanan işadamı Rıza Zarrab’ın İran’daki iş ortağı olduğu belirtilen Zencani’nin cezaevine gönderildiğini duyurdu.
İran hükümeti yaptırımlara karşı işadamlarına petrol ve doğalgaz satışı için bazı imtiyazlar sağlıyor. 39 yaşındaki Zencani’nin, ortağı Zerrab aracılığıyla Türkiye’ye altın karşılığında petrol ve doğalgaz satarak, 13.5 milyar dolarlık servete sahip olduğu öne sürülüyor.
Rıza Sarraf’ın arkasındaki isim olduğu iddia edilen, ‘Reis’ ve ‘Kont’ olarak da tanınan İranlı dolar milyarderi Babek Zencani, Türkiye’deki operasyonun ardından açıklama yapmıştı. Babek Zencani, “Rıza Sarraf’ın patronu değilim. Aramızdaki iş ilişkisi toplam ticaret hacmimin binde birinden bile daha azdır. Bunların da tamamı resmidir” demişti.