Ve Barzani çark ediyor: PKK'ya karşı ABD ile harekete geçeriz

Barzani ve talabani liderliğindeki Kürdistan Demokrat Partisi'yle Kürdistan Yurtseverler Birliği'nin yöneticileri Barzani'nin başkanlığında toplandı. Sonuç bildirgesi: "Biz bu örgütün bizim için de çeşitli sorunlar yarattığının farkındayız. Komşularımızın güvenliğini tehlikeye sokan her türlü faaliyeti durdurmak için Irak merkezi hükümeti ve ABD güçleriyle beraber sınırda ortak önlemler almaya hazırız

İHSAN DÖRTKARDEŞ

Kuzey Irak'taki Kürt bölgesinin Başkanı ve Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) lideri Mesut Barzani, Türkiye’nin Kuzey Irak’a olası sınır ötesi operasyonuna karşı, Irak Devlet Başkanı Celal Talabani’nin lideri olduğu Kürdistan Yurtsever Birliği yöneticilerini acil olarak toplantıya çağırdı. Toplantı sonunda Kürt grupların PKK'ya karşı ABD ile harekete geçebilecekleri açıklandı.

Bölgedeki Kürt televizyonları Barzani başkanlığındaki toplantıda mevcut sorunların masaya yatırıldığı ve sorunların çözümü için görüş alışverişinde bulunulduğunu bildirdi. Toplantı sonunda yapılan açıklamada “Sorunun çözüme kavuşması için gerekli adımların atılmasına hazırız” denildi. Açıklamada Kuzey Irak’taki Kürt tarafının hiçbir zaman Türkiye’deki siyasi ve askeri sorunun bir parçası olmadığı ve bundan sonra da olmayacağı savunulurken şöyle denildi:

“Ne yazık ki PKK, herhangi bir yasal izin almadan merkezi Irak Hükümeti veya Kürt bölgesel hükümeti ile bir siyasi mutabakat olmaksızın sınır bölgelerinde konuşlanmıştır. Biz bu örgütün bizim için de çeşitli sorunlar yarattığının farkındayız. BM Güvenlik Konseyi kararıyla Irak’ın güvenliği ABD güçlerinin sorumluluğu altında bulunuyor. Komşularımızın güvenliğini tehlikeye sokan her türlü faaliyeti durdurmak için Irak merkezi hükümeti ve ABD güçleriyle beraber sınırda ortak önlemler almaya hazırız. Kuzey Irak’ta demokrasi sürecine geçilmesinin ardından bu yana geçen zamanda bölgede bir barış ve istikrarın faktörü olduk ve olmaya da devam edeceğiz. PKK’ya destek vermiyoruz ve ona herhangi bir kolaylığın sağlanmasına da kesinlikle izin vermeyeceğiz.”

Bildiride, sorunun siyasi, diplomasi ve barışçıl yollarla çözülmesi için başta Irak merkezi Hükümeti , ABD ve komşu ülkeler olmak üzere Irak ve Kuzey Irak’taki Kürtler’in dostu ve yanında yer alan bütün taraflara çağrıda bulunularak “Kürt bölgesel yönetimi, Federal Irak’ın bir parçası olarak bu konuda üzerine düşeni yapmaya hazırdır” denildi.